ROŽNI KOREN (Rhodiola rosea)
Rožni koren ali rodiola je samonikla trajnica iz družine tolstičevk (krasul). Najdemo jo v hladnih regijah po svetu, vključno z Arktiko, gorami v centralni Aziji, S. Ameriki, Skandinaviji, gorah v Evropi, tudi Alpah, enkrat sem eno vrsto videla celo na Pohorju.
Poznamo preko 15 vrst iz rodu Rhodiola, vendar so učinkovine iz R. rosea, klinično dokazano, najučinkovitejše. Glavne delujoče spojine iz rodiole so v debeli koreniki, ki ima narezana čudovit vonj po vrtnici in od tukaj tudi njeno ime, rožni koren.
Nadzemeljski poganjki so visoki od 5 do 60 cm in se v poletju končajo z rumenimi cvetovi. Iz korenine poganja nekaj poganjkov, na katerih so gosti, mesnati listki.
Najbolj razširjena uporaba rodiole je v Sibiriji in Rusiji, kot tudi v tradicionalni kitajski medicini. Pri nas na zahodu, njene standardizirane pripravke spoznavamo v zadnjih letih, čeprav jo je v svoji Slavi vojvodine Kranjske omenil že Valvasor. Kot so ugotovili švedski raziskovalci, so ga redno uživali tudi Vikingi, da so povečali vzdržljivost in moč.
V kliničnih raziskavah, ki so jih opravljali predvsem v nekdanji Sovjetski zvezi so ugotovili, da izvlečki korenin rožnega korena delujejo predvsem na stres, izboljšajo psihofizične zmogljivosti in imajo močan antioksidativni učinek. V raziskavah so sodelovali tudi astronavti in vrhunski športniki. Rodiola ima učinek na krepitev imunskega sistema, deluje proti utrujenosti, stresu, protitumorno …
Kot psihostimulant se uporablja za izboljšanje kognitivne sposobnosti (pozabljivost, demence …) in razne nevrološke in psihiatrične motnje, astenije (šibkost, kronična utrujenost, apatija …), za lajšanje vrtoglavice.
Sodi med najbolj uporabljane stimulante rastlinskega izvora. Raziskave, ki so bile narejene in dokumentirane izkazujejo učinkovitost na centralni živčni sistem.
Ob rednem jemanju rodiole se je stanje ob raznih težavah, kot so motnje spanja ob stresu, zmanjšanje delovnih sposobnosti, slab tek in razdražljivost, pozabljivost zaradi preobremenjenosti, slabša koordinacija gibov … izboljšalo pri več kot 60% prostovoljcev. Izboljša se mišljenje, analiziranje, računanje, koncentracija in pozornost, spomin, učenje.
Poveča se odpornost organizma tako na fizični, kot čustveni stres. Deluje protistresno in antidepresivno ter stimulativno in pomirjajoče ob enem.
V zadnjem času se uporablja predvsem, kot dopolnilno zdravljenje kronične utrujenosti, za izboljšanje kratkotrajnega spomina in intelektualnih sposobnosti in povečanje storilnosti.
Delovanje rodiole je adaptogeno, kar pomeni, da hkrati pomirja in poživlja delovanje sistemov v telesu. Dokazali so tudi da izboljša delovanje ščitnice. Ob intenzivni športni aktivnosti skrajša tudi čas okrevanja. Njegova antioksidativna sposobnost organizem ščiti pred prehitrimi spremembami ob staranju organizma, zavira pa tudi rast tumorjev.
Neželjeni učinki so bili redki, predvsem so poročali o zelo živih sanjah. Svetuje se previdnost pri bolnikih z bipolarno motnjo, manično depresijo, kot tudi še ni povsem znan učinek sočasnega jemanja antidepresivov. Ne smemo je jemati v stanju močnega razburjenja.
In, ko se nam bo zazdelo, da naše telo nima več dovolj energije za spopad z psihičnimi in fizičnimi tegobami, bomo poiskali pomoč rodiole in težave ne bodo več tako velike, saj bomo z njeno pomočjo imeli dovolj energije, da se z težavami spopademo brez negativnih učinkov na naše telo. Stres je v naravi sicer zelo koristna reakcija, vendar, kadar ga je pa le preveč, kar pa v današnjem tempu ni tako redko, pa žal organizem plača svojo ceno.
Če nam prehranska dopolnila ne ustrezajo, bomo z nekaj sreče rožni koren morda našli tudi pri zeliščarju. Iz korenine si lahko sami pripravimo čaj ali tinkturo.
Čaj: 5 g korenine prelijemo z 2,5 dcl vroče vode in namakamo 3 ure. Razdelimo na tri dele in popijemo 3 x na dan do 21 dni.
Tinktura: 200 g korenine namočimo v 900 ml vinskega žganja. Po enem tednu precedimo in uživamo po 15 kapljic 2 – 3 x dnevno do 21 dni.
Patricija Šenekar