Za vse “PREVEČ” ženske

Opomnik: Ta zapis je navdihnjen s strani in namenjen vsaki “Preveč” ženski, s katero sem delala in ki se pogumno, kljub vsem oviram na poti, dviga.

Tukaj je… “Preveč” ženska. Tista, ki premočno ljubi, pregloboko čuti, prepogosto sprašuje, si želi preveč.

Tukaj je… preveč prostora zavzame; s svojim smehom, s svojimi oblinami, s svojo iskrenostjo, s svojo čutnostjo. Njena prisotnost je visoka kot drevo, široka kot gora. Njena energija zasede vsako špranjo v sobi. Preveč prostora zavzame.

Tukaj je… moteča je s svojimi vztrajnimi željami, s prevelikim hrepenenjem.

Želi si veliko, hoče vse – preveč sreče, preveč časa zase, preveč užitka. Šla bo čez žerjavico, motno reko in skozi peklenski ogenj, da bo dobila kar želi. Tvegala bo vse, da bi potešila hrepenenja svojega srca in telesa. Zato je nevarna.

Nevarna je.

In tamle gre, ta “Preveč” ženska, ki povzroči, da ljudje preveč razmišljajo, preveč čutijo, omedlevajo.
Ona, s svojo prisotno držo in samozavestnim obnašanjem. Ona s svojim glasnim smehom, s svojim nenasitnim apetitom in svojo gorečo strastjo. Vse oči so uprte vanjo. Menijo, da je zelo privlačna.

Oh, ta “Preveč” ženska… preveč glasna, preveč živahna, preveč iskrena, preveč čustvena, preveč pametna, preveč intenzivna, prelepa, preveč težavna, preveč občutljiva, preveč divja, preveč zastrašujoča, preveč uspešna, predebela, premočna, preveč politična, preveč vesela, preveč potrebuje – preveč.

Morala bi biti malo manj, se zmanjšati za nekaj stopenj.
Nekdo bi jo moral postaviti tja, kje je njeno mesto.
Nekdo bi ji moral povedati.

Tukaj sem… Preveč ženska z mojim preveč nežnim srcem in mojimi preobčutljivimi čustvi.
Hedonistka, feministka, iskalka užitkov, empatinja. Želim veliko – pravičnost, iskrenost, prostornost, lahkotnost, intimnost, udejanjanje, spoštovanje, biti videna, razumljena, slišana, spoštovana. Želim tvojo nedeljeno pozornost in da izpolniš dane obljube.

Pravijo, da sem zahtevna, ker želim, kar si želim, in zastrašujoča zaradi prostora, ki ga zasedam. Pravijo mi, da sem sebična, ker se imam rada. Pravijo mi čarovnica, ker se znam sama zdraviti.

In kljub vsemu… vstanem. Vseeno hočem in čutim in rečem in tvegam in zasedam prostor.

Moram.

ME Preveč ženske smo že stoletja soočene z iztrebljanjem – tako zelo se je bojijo, prestrašeni zaradi njene velike prezence, načina, kako terja spoštovanje in uveljavlja svoja resnična čustva. Že eone poskušajo zadušiti Preveč ženske – v naših sestrah, v naših ženah, v naših hčerah. In celo zdaj, še danes, se sramujemo Preveč ženske zaradi njene veličastnosti, zaradi njenih želja, zaradi njene strastne narave.

In še vedno… ona cveti.

V svojem lastnem svetu in pred svojimi očmi sem priča vračanju in vzponu Preveč Ženske. Ta Preveč ženska je nekaterim znana tudi kot Divja ženska ali Božanska ženstvenost.
Kakor koli že, ona je jaz, ona je ti in uživa, da končno, končno prihaja njen čas.

Če so ti kadarkoli rekli, da si “čisto preveč” ali “preveč čustvena”, ali “pasja” ali “zapeta”, si verjetno Preveč ženska.

In če si… te rotim, da objameš celo sebe, vse, kar si – vso svojo globino, vso svojo prostranost; ne skrivaj se in nikoli ne zapusti sebe, svoje veličine, svojega sijaja.

Pozabi na vse, kar si slišala – to, da si preveč, je darilo; o ja, tako, ki lahko zdravi, spodbuja, osvobaja in zareže naravnost v bistvo stvari.

Ne boj se tega darila in naj te nihče ne odvrne od njega.
To, da si preveč je čarovnija, je zdravilo.
Lahko spremeni svet.

Mi ne verjameš? Preveri tole: Vse tvoje najljubše ženske, tiste, ki so se zapisale v zgodovino, tiste, ki so posodile svoj glas za spremembe in so si pogumno dovolile, da so točno to, kar so. Vse so Preveč Ženske.

Zato prosim, Preveč ženska: Sprašuj. Išči. Sanjaj. Širi se. Premikaj se. Začuti. Bodi TI.
Naredi svoje valove, razpihni plamene, naj nas zmrazi.

Prosim, vstani.
Potrebujemo te.

Zapisala: Ev’Yan Whitney

Vrtnica

Njena popolna lepota in opojen vonj postavljata vrtnico na sam prestol kraljice cvetlic.
Vrtnica pa ni zgolj lep in dišeč okras naših vrtov, uporabna je tudi kot zdravilna rastlina in zelišče.

Rod vrtnic (latinsko ime Rosa, Rosa spp.) je rod grmičastih cvetočih rastlin iz družine rožnic (Rosaceae) z več kot 300 vrstami. Vrtnice naravno uspevajo na severni polobli, v zmernem podnebju Evrope, Azije in Severne Amerike. Po svetu so se razširile iz Perzije in skozi tisočletja navdihovale pesnike, slikarje ter druge umetnike, vojščake, zaljubljence in sedaj tudi nas.

Vrtnice so poleg svoje lepote in prijetnega vonja zaradi svojih blagih zdravilnih lastnosti priljubljene tudi kot naravno zdravilo. Vrtnična esenca je ena najvarnejših snovi, ki pospešujejo celjenje tkiv, medtem ko je rožna voda (hidrolat vrtnice) cenjena tako v kulinariki, kot tudi v kozmetični industriji.

»Vonj suhih vrtnic, ki ga vdihavamo, umiri možgane in srce ter ohladi razvnete duhove.« piše v zeliščarskem priročniku iz 16. stoletja. Tudi stari pregovor pravi, da je vrtnica dobra za kožo in dušo. Že v rimskih časih so vrtnice uporabljali za lajšanje raznih zdravstvenih težav. Še pred nekaj desetletji so vrsto vrtnice Rosa gallica uporabljali kot zdravilo ob vnetju grla. Znano je tudi, da so stari Perzijci že pred našim štetjem rožno vodo izvažali na Kitajsko.

Vrtnice imajo rade obilico sonca, bogato in dobro odcedno ilovnato zemljo ter zastiranje. V naravi jih najdemo ob gozdnih robovih, na jasah in v grmiščih. Razmnožujemo jih s potaknjenci ali s semeni. Stare vrtnice so trpežne in jih ni potrebno obrezovati, če pa že, pa to storimo takoj po cvetenju, saj cvetijo na poganjkih iz starega lesa. Stare sorte so tudi zelo odporne proti boleznim in škodljivcem ter imajo omamno dišeč vonj.

Odprte cvetove vrtnic nabiramo dopoldne, takoj ko se posuši jutranja rosa. Sušimo cvetne lističe, nežno odprte popke in jeseni tudi plodove vrtnic, oziroma šipke. Sušimo jih v senci, na toplem prepihu, ali pa jih takoj predelamo v različne izvlečke. Zdravilne učinkovine v vrtnici so njeno hlapno olje, vitamini – C, B, E in K, flavonoidi in tanini.

Vrtnica torej ni samo okrasna, temveč tudi zdravilna rastlina. Deluje protidepresivno, pomirjevalno, proti krčem (spazmolitično), spodbuja izločanje žolča, čisti kri, krepi ledvice, lajša izkašljevanje, uravnava menstrualni ciklus in še marsikaj. Uporabljamo jo v obliki poparkov, prevretkov, tinktur …

Danes je izjemno cenjeno njeno eterično olje, ki je eno najpomembnejših olj v aromaterapiji in je sestavni del več kot 95 % vseh parfumov. Vrtnično olje vsebuje preko 300 kemičnih komponent, od katerih je več kot polovica še neraziskanih. Komponente v eteričnem olju se precej razlikujejo tudi glede na vrsto vrtnic.

V zdravilstvu je eterično olje vrtnice pomembno pomirjevalo za živce. Zelo se priporoča pri žalosti, ob tesnobi in depresiji ter ob izgorelosti. Uporabimo ga, kadar občutimo pomanjkanje ljubezni. Eterično olje deluje tudi protimikrobno (uničuje bakterije, viruse in glivice), antiseptično, protivnetno, antioksidativno (pomlajevalno) ter spodbuja spolno slo (deluje kot afrodiziak).

Zaradi visoke cene eteričnega olja (10 ml pravega eteričnega olja vrtnice stane cca. 250 €), pa je v prodaji veliko ponaredkov. Za zdravilne namene je seveda potrebno uporabiti pravo eterično olje, ki je primerno tudi za uživanje, a če z njim še nimamo izkušenj, se najprej raje posvetujmo z izkušenim aromaterapevtom.

Eterično olje vrtnice je pridobljeno z destilacijo cvetnih lističev, katere stranski produkt je destilat ali hidrolat, oziroma rožna voda. Največja svetovna pridelovalca eteričnega olja vrtnic sta Iran in Bolgarija. Ker se pri konvencionalni pridelavi vrtnic uporablja veliko pesticidov, je še posebej pomembno, da za namene zdravljenja in kulinarike uporabljamo samo ekološko pridelane rastline in njihove izvlečke.

Izvlečki vrtnic se uporabljajo tudi v kozmetičnih izdelkih, saj delujejo dobrodejno na kožo. Vrtnica deluje hladilno, blaži vnetja, krči podkožne žilice in tkiva (zoži pore). V kozmetične namene uporabljamo tako rožno vodo in eterično olje, kot tudi šipkovo olje. Rožno vodo uporabljamo kot tonik, za vlaženje suhe, opečene, razpokane in občutljive kože, eterično olje pa kot parfum, oziroma dodatek za odišavljanje kozmetičnih izdelkov. Preko opojnega vonja vplivajo vrtnice v kozmetiki in lepotnih izdelkih tudi na izboljšanje našega razpoloženja, kadar te izdelke uporabljamo. Pri vnetjih očesne veznice lahko rožno vodo uporabimo tudi za spiranje oči.

Iz koščic šipkov enocvetnih različic (Rosa rugosa, Rosa canina in Rosa englanteria) pridelujejo šipkovo olje, ki je znano tudi kot Rosa mosqueta oil. To olje vsebuje veliko koristnih maščobnih kislin, vitaminov, antioksidantov in je vsestransko zdravilno za kožo. Krči tkiva, strjuje kri, vsebuje flavonoide in karotenoide ter je primerno za nego vseh tipov kože, tudi k nečistočam in rdečici nagnjene aknaste ali občutljive kože. Šipkovo olje gladi gubice, pomlajuje kožo in jo naredi svilnato mehko.

Rožna voda ima dolgoletno tradicijo uporabe v kulinarične namene, predvsem v nekaterih azijskih in bližnjevzhodnih državah. Turški med in ratluk sta tradicionalni sladici, ki sta začinjeni z rožno vodo, pa tudi baklave ter indijski sladici rasgulla in gulab jamun. Tudi vrtnični sorbeti, marmelade, sladoledi, bonboni in želeji ter zamrznjene vrtnične pene kot odlične aromatične sladice predstavljajo nevsakdanji zaključek obedov. Za zdravilne in kulinarične namene niso primerni križanci domačih vrtnic, temveč sorte Rosa gallica, Rosa centifolia, Rosa rugosa, Rosa damascena, Rosa laevigata …

V ajurvedski medicini vrtnici pripisujejo, da osvežuje um in duha ter ohlaja telo, Kitajci pa cvetove vrtnic uporabljajo za spodbujanje energije či ter proti zastajanju energije v jetrih.

Značaj vrtnice je sladek, nevtralen in malo hladi.

ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO VRTNIC

Zdravilna tinktura iz cvetov vrtnic:

Ob driskah ter leni prebavi je priporočljivo jemanje vrtnične tinkture trikrat dnevno po 1 žličko. Če ji dodamo plahtico, belo mrtvo koprivo ter rman, se lahko uporablja tudi za urejanje mesečnega ciklusa pri nerednih menstruacijah. Če so menstruacije premočne, tej mešanici dodamo še tinkturo plešca. Vrtnično tinkturo pripravimo tako, da cvetne (venčne) lističe vrtnice sorte Rosa gallica prelijemo z alkoholom in po treh tednih precedimo.

Recept za aromaterapevtsko masažno olje z vrtnicami:

Za izdelavo vrtničnega masažnega olja potrebujemo 2 ml rožnega olja (40 kapljic), ki ga primešamo k 100 ml olja jojobe. Dišeče masažno olje uporabimo ob stresu, izčrpanosti, depresivnem razpoloženju ter za spodbujanje počasne prebave.

Kristalizirani sladki cvetovi vrtnic:

Za pripravo kristaliziranih vrtničnih cvetov potrebujemo 1 jajčni beljak, nekaj kapljic vode, skodelico sladkorja v prahu in skledo celih cvetnih lističev vrtnice. Najprej z vilicami do belih mehurčkov stepemo jajčni beljak in vodo. Nato vzamemo čopič in s pridobljeno zmesjo premažemo lističe vrtnic, ki jih zatem nežno potresemo s sladkorjem v prahu. Tako pripravljene cvetne lističe položimo na peki papir in jih pustimo stati nekaj časa (okoli 3 dni), da se dobro posušijo. Po tem času jih hranimo v tesno zaprti posodi.

Božanska vrtnična marmelada iz cvetnih lističev:

Za pripravo marmelade potrebujemo 300 g neškropljenih vrtničnih listov, ki jim odrežemo beli del, 500 g sladkorja, 600 ml vode, v katero lahko preko noči namočimo tudi cvetove lipe, sok 1 limone in 30 g jabolčnega pektina. Vrtnične liste najprej prelijemo z limono in dobro pomešamo. Nato jih posujemo še s polovico sladkorja, premešamo in pustimo stati nekaj ur, da spustijo aromo in barvo.

Po nekaj urah iz njih iztisnemo sok, ki ga damo na stran. Nato zavremo vodo, vanjo vsujemo preostali sladkor, pomešan s pektinom, in s paličnim mešalnikom vse skupaj dobro premešamo. V vodo s sladkorjem in pektinom nato vsujemo ožete vrtnice in zmes kuhamo še 10 minut, da se lističi zmehčajo. Zatem ugasnemo in primešamo tekočino, ki smo jo na začetku iztisnili iz cvetnih listov. Če so lističi preveliki, jih lahko spasiramo še s paličnim mešalnikom, sicer pa vročo marmelado takoj shranimo v sterilne kozarčke ter jih dobro zapremo.

Recept za slasten žele z vrtnicami in šampanjcem:

Za pripravo vrtničnega želeja s šampanjcem potrebujemo 5 lističev želatine, 500 ml šampanjca, 140 g sladkorja, 2 žlici rožne vode (hidrolat vrtnice) in 1 pest narezanih vrtničnih listov. Želatino namočimo v hladno vodo in razpustimo. Polovico penečega vina (250 ml) počasi segrevamo in v njem raztopimo sladkor. Ko je sladkor raztopljen, mešanico vmešamo v raztopljeno želatino, dobro premešamo ter dodamo še preostanek penečega vina, rožno vodo in rožne lističe. Maso vlijemo v silikonske modelčke za mafine in nekaj ur ohlajamo, da se žele dobro strdi. Okrasimo ga s stepeno sladko smetano ter svežimi malinami in postrežemo. Za pripravo veganske različice vrtničnega želeja lahko namesto želatine uporabimo 15 g jabolčnega pektina.

Recept za maroško mešanico začimb ras el hanout z dodatkom vrtnic:

Ras el hanout je tradicionalna maroška začimbna mešanica, ki se uporablja za začinjanje riža, mesa, omak, ki se počasi kuhajo (na primer tradicionalni maroški tajine) … Za pripravo te začimbne mešanice z vrtnicami potrebujemo: poprova zrna, vrtnične popke, kardamom, galgant, muškatni cvet, muškatni orešček, koriandrove plodove, kurkumo, žafran, kumin, cimet, piment, klinčke, ingver, črno kumino, janež, kajenski poper in cvetove sivke. Vse začimbe v enakomernih deležih damo v električni mešalnik in vse skupaj zmeljemo. Mešanico hranimo v dobro zaprti posodi, na temnem in hladnem mestu. Po okusu mešanico uporabimo za začinjanje raznih jedi s krompirjem ali rižem, mesa in rib, tofuja, marinad, juh, zelenjavnih omak …

Zapisala…Patricija Šenekar
vir: https://hiskazelisc.com/2023/05/02/vrtnice-rosa-spp/

Boginja Maia

“Obnova je moja mantra. In rast je moja igra. Z vami sem, da vam predam svoje znanje igre in radosti. Pogosto ste v svojih prizadevanjih preveč resni in čisto pozabite na igro.
Tukaj sem, da k vam prinesem čudovite barve pomladnega cvetja, opojno dehtečo esenco strasti in čutnosti, ki naj v mojem mesecu zaplapola po vaših žilah. Radost je moja barva in mavrica se poda mojim očem.
Metulji so moji prijatelji in skupaj na radosten način transformiramo. Odenite se v cvetlično opravo in zaplešite z menoj divji ples ljubezni in radostne transformacije.
Prepustite se mojim spretnostim povezovanja in ljubeče komunikacije.
Dovolite, da vam pomagam pri radostni manifestaciji stvari, ki si jih želite v svoje življenje. Kajti manifestacija je le transformacija v akciji.
Danes bodite cvetlično razpoloženi in povabite vse barve mavrice v svoje življenje.”

Maia je rimska boginja radoživosti, radosti in igre. Je kraljica cvetja. Njen kristal je smaragd. V rimski mitologiji jo poznajo kot Maia Maiestas (poznana tudi kot Fauna, Bona Dea). Mesec maj je poimenovan po njej. Delala je izključno z ženskami in moškim ni bilo dovoljeno prisostvovati na njenih praznovanjih.

Je boginja pomladi, topline in rasti. Pravijo da naj bi bila par z Vulkanom, saj sta oba božanstvi povezani z vročino. Skozi njeno toplino spomladi cvetlice in rastline vzbrstijo in rastejo, Vulkanova močnejša toplota poletja pa pomaga, da sadeži obrodijo.

Prvi maj je bil star poganski praznik, ki so ga nekoč praznovali tudi naši karantanski predniki. O tem priča lepa stara navada, ki se je ohranila do danes. Pred mnoge vasi postavijo na ta dan mlaj.
Ker je bila srednja Evropa v davnini še pred Kelti domovina slovansko govorečih Venetov sklepamo, da je postavljanje mlaja še zapuščina njihove kulture.

Mlaj je prispodoba boginje Maje, ki je boginja narave.

Zlata Maja je božanstvo slovanskega vedizma. Zlata Maja je povezana z rimsko Venero. Je boginja ljubezni in plodnosti, ki poskrbi za rast in razvoj rastlin. Povezana je s cikli plodnosti. V ciklu leta prehaja skozi različne faze cikla plodnosti, zato je ena od interpretacij tudi, da sta dve slovanski boginji- Morana in Živa dva različna obraza Zlate Maje (vir: Aleksandar Asov). Morana, boginja smrti, je zimski obraz Zlate Maje, ki pooseblja naravo v njeni najbolj neplodni fazi. V edem od mitov o katerem govori Asov, Zlata Maja umre in leži v kamnitem sarkofagu, kar simbolično predstavlja sejanje semen v zemljo. Morana v tem času vlada namesto Maje, dokler spomladi boginjo zime zamenja Živa, boginja življenja in drugi obraz Zlate Maje.

Boginjo Maio pa pogosto zamenjujejo z nimfo Maio, ki je poznana iz grške mitologije kot mati boga Hermesa. Nimfa Maia je precej starejša, ima funkcijo dobre matere in je ena od sestra, ki sestavljajo konstelacijo Plejad.

DIVINE.SI

Svetovni dan čebel

Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) je decembra 2017 v New Yorku soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel.

Na ta dan bo svetovna javnost vsako leto opozorjena na pomembnost ohranjanja čebel in drugih opraševalcev, opomnjena na pomen čebel za celotno človeštvo ter pozvana h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Slovenija je predlagala, da se svetovni dan čebel zaznamuje v maju, ko so čebele na severni polobli najdejavnejše in se začnejo razmnoževati, obenem pa je v tem času potreba po opraševanju največja, na južni polobli pa je tedaj jesen, čas spravila čebeljega pridelka ter s tem dnevi in tedni medu.

20. maj je tudi rojstni dan Antona Janše (1734–1773), ki velja za pionirja sodobnega čebelarstva in enega največjih strokovnjakov za to področje v tistem času. Bil je prvi učitelj sodobnega čebelarstva na svetu, ki ga je cesarica Rimskega cesarstva Marija Terezija imenovala za stalnega učitelja na novi šoli za čebelarstvo na Dunaju.

Študije Organizacije združenih narodov in Svetovne zveze za varstvo narave kažejo, da se populacije čebel in drugih opraševalcev pomembno zmanjšujejo, zaradi česar čebele in drugi opraševalci postajajo čedalje bolj ogrožene živalske vrste. Na to vplivajo številni dejavniki, ki so posledica človeških aktivnosti: intenzivno kmetijstvo, široka uporaba pesticidov in onesnaževanje z odpadki. Čebele so izpostavljene novim boleznim in škodljivcem, zaradi naraščajočega števila svetovnega prebivalstva se krči njihov življenjski prostor, poleg tega preživetje in razvoj čebel in drugih opraševalcev čedalje bolj ogrožajo tudi podnebne spremembe.

Podatki FAO kažejo, da imajo čebele in drugi opraševalci neprecenljivo vrednost pri zagotavljanju svetovne varnosti preskrbe s hrano. Od opraševanja je namreč odvisna kar tretjina vse pridelane hrane na svetu oziroma vsaka tretja žlica hrane. Po oceni na podlagi mednarodne študije Medvladne platforme o biološki raznovrstnosti in ekosistemskih storitvah iz leta 2016 je letna svetovna proizvodnja hrane, ki je neposredno odvisna od opraševanja, vredna od 235 do 577 milijard ameriških dolarjev. Poleg tega so kmetijske rastline, ki potrebujejo opraševanje, pomemben vir delovnih mest in dohodka za kmete, zlasti za male in družinske kmetije v državah v razvoju. Nenazadnje imajo čebele pomembno vlogo tudi pri ohranjanju ekološkega ravnovesja in biotske raznovrstnosti v naravi. Kot dober bioindikator razmer v okolju nam sporočajo, kdaj se z okoljem nekaj dogaja in da je treba ukrepati.

S pravočasno zaščito čebel in drugih opraševalcev bomo pomembno prispevali k reševanju vprašanj globalne preskrbe s hrano in odpravi lakote v državah v razvoju. Ustavili bomo nadaljnje izgube biotske raznovrstnosti in degradacije ekosistemov in tako prispevali tudi k ciljem trajnostnega razvoja, ki so opredeljeni v Agendi za trajnostni razvoj do leta 2030.

Slovenska pobuda za razglasitev Svetovnega dne čebel

Republika Slovenija je zato na pobudo Čebelarske zveze Slovenije leta 2015 v okviru OZN začela postopke za razglasitev svetovnega dneva čebel in predlagala resolucijo, ki izpostavlja pomen čebel in drugih opraševalcev.

Pobuda je bila sprejeta na 40. zasedanju Konference FAO v Rimu, dne 7. julija 2017; postopek pa je bil uspešno zaključen decembra s soglasnim sprejetjem resolucije o Svetovnem dnevu čebel na Generalni skupščini Združenih narodov.

Slovenija se uvršča v sam svetovni vrh po številu čebelarjev na prebivalca, kjer je vsak 200. prebivalec čebelar. Za več deset tisoč Slovencev je čebelarstvo način življenja z dolgo tradicijo, čebela, še posebej avtohtona kranjska sivka, pa je del slovenske narodne identitete. Slovenija je edina država članica Evropske unije, ki je zakonsko zaščitila svoje čebele, poleg tega je leta 2011 med prvimi državami članicami EU na ozemlju Slovenije prepovedala uporabo nekaterih čebelam škodljivih pesticidov.

Čebela simbolično predstavlja organiziranost, marljivost, produktivnost, obilje, uspeh, ljubezen, sodelovanje z drugimi / skupnost, čarobnost in moč vere in osredotočenosti, akcijo, komunikacijo, žensko moč, skrite modrosti…

Vir: https://www.worldbeeday.org

Modrost življenja

Ko sem se začel resnično imeti rad,
sem spoznal, da sem vedno in ob vsaki priložnosti
na pravem mestu in v pravem času,
in da je vse kar se dogaja pravilno –
od takrat dalje sem lahko miren.
Danes vem, da se to imenuje ZAUPANJE.

Ko sem se začel resnično imeti rad,
sem lahko spoznal, da so čustvena bolečina in trpljenje
za mene samo opozorila, da živim v nasprotju z lastno resnico.
Danes vem, da se to imenuje BITI VERODOSTOJEN.

Ko sem se začel resnično imeti rad,
sem prenehal hrepeneti za nekim drugim življenjem
in lahko sem videl, da je bilo vse okoli mene poziv za rast.
Danes vem, da se to imenuje ZRELOST.

Ko sem se začel resnično imeti rad,
sem si prenehal krasti prosti čas,
in prenehal sem ustvarjati mogočne projekte za prihodnost.
Danes počnem samo to, kar ustvarja zadovoljstvo in radost,
tisto, kar ljubim in kar ustvarja smeh v mojem srcu,
na moj lasten način in v mojem osebnem ritmu.
Danes vem, da se to imenuje ČASTITOST.

Ko sem se resnično začel imeti rad,
sem se osvobodil vsega, kar ni bilo zdravo zame,
od jedi, ljudi, stvari, situacij in od vsega,
kar me je vedno ponovno povleklo nižje, proč od samega sebe.
Na začetku sem to imenoval “zdravi egoizem”,
a danes vem, da je to LJUBEZEN DO SAMEGA SEBE.

Ko sem se resnično začel imeti rad,
sem prenehal imeti vedno prav,
tako sem bil manj v zmoti.
Danes sem spoznal, da se to imenuje SKESANOST.

Ko sem se resnično začel imeti rad,
sem se odrekel življenju v preteklosti,
in da skrbim glede prihodnosti.
Sedaj živim samo v tem trenutku, v katerem se vse začenja.
Tako živim danes in to imenujem ZAVEDANJE.

Ko sem se resnično začel imeti rad,
sem spoznal, da lahko od svojih misli zbolim in da sem lahko slaboumen.
Ko pa sem spet našel moči svojega srca,
je razum dobil pomembnega partnerja.
To vez danes imenujem MODROST SRCA.

Ni potrebe, da se še naprej bojimo razprav,
konfliktov in problemov s samim seboj in drugimi,
ker tudi zvezde sem ter tja trčijo med seboj
in nastanejo novi svetovi.
Danes vem: TO JE ŽIVLJENJE.

Besedilo pripisujejo Charlie Chaplinu, v resnici pa je delo Kim McMillen.
Po njeni smrti jo je objavila njena hči Alison McMillen leta 2001.

Glog

Ob robovih gozdov in na svetlih gozdnih jasah pogosto srečamo čudovit enovratni glog (latinsko ime Crataegus monogyna), ki je v jeseni okrašen z drobnimi rdečimi plodovi.

Pri nas uspevata predvsem dve vrsti gloga — zraven enovratnega najdemo tudi navadni glog (latinsko ime Crataegus laevigata). Obe vrsti imata podobne zdravilne lastnosti, pa tudi po izgledu in drugih lastnostih sta si precej podobni.

Najbolj razširjena zdravilna vrsta gloga na naših tleh je enovratni glog, ki je tudi bolj prilagodljiv in odporen. Običajno raste kot srednje visok grm, ob ugodnih pogojih pa včasih zraste tudi v drevo, ki je lahko visoko vse do 5 metrov. Všeč so mu sončna in vlažna rastišča, dobro uspeva v svetlih listnatih gozdovih, ob gozdnih robovih in na posekah. Raste do 1500 m nadmorske višine. Ustrezajo mu apnenčasta in ilovnata tla. Uvrščamo ga v družino rožnic (Rosaceae).

Njegove olesenele veje tvorijo močno razvejano krošnjo in so posejane s precej dolgimi trni. Skorja je sivorjave barve in razpokana. Ima močan in globok koreninski sistem. Njegovi lističi, ki so običajno trokrpi, narezljani in na spodnji strani modrikasto zelene barve, spominjajo na miniaturne hrastove liste.

Cveti konec aprila in v začetku maja. Cvetovi so majhni in beli, redkeje rdečkasti. So dobra paša za čebele. Cvetna plodnica ima en vrat pestiča in tudi kasneje se v jagodah nahaja ena koščica. Po tej posebnosti je enovratni glog dobil tudi svoje ime. Tako ga tudi ločimo od navadnega gloga, ki ima v cvetovih dva do tri vratove pestiča, v plodovih pa dve ali tri koščice. Plodovi gloga so živo rdeče jagode, ki so okrogle do jajčaste oblike, z značilnim ostankom cvetnih listov.

Zelo težko ga je vzgojiti iz semena, zato ga kupimo v drevesnici, kadar ga želimo zasaditi na vrt. Če ga imamo na vrtu, lahko jeseni vsak dan za svoje dobro počutje in zdravje požvečimo okrog deset glogovih jagod. Jagode lahko uporabimo za izdelavo marmelade ali pa jih posušimo in jih uživamo čez zimo. Naberemo jih po prvi zmrzali, saj takrat postanejo še bolj okusne. Peške niso užitne. Spomladi, natančneje konec aprila, pa v naravi poiščemo glogovo drevo ali grm ter si naberemo cvetove in liste, ki jih posušimo za čaj.

Glog je odlična zdravilna rastlina, ki varuje pred boleznimi srca in ožilja. Njegove zdravilne učinkovine pomagajo preprečevati in zdraviti skoraj vsa bolezenska stanja, ki so povezana s srcem in ožiljem, kot so npr. srčna aritmija, ateroskleroza, koronarna ateroskleroza, ishemična bolezen, srčna vodenica, vnetje srčne mišice in angina pektoris, previsok krvni tlak, povišan holesterol in še kaj.

Deluje kot blag stimulans, ki spodbuja enakomerno bitje srca, izboljšuje prekrvavitev srčne mišice in njeno preskrbo s kisikom, odpira koronarne arterije … Skratka, izboljšuje srčni metabolizem in krepi delovanje srca (kardiotonično delovanje). Normalizira in umiri tudi srčni ritem in tako pomaga zmanjšati težave z aritmijo. Njegovi pripravki (čaj in tinktura) se uporabljajo za zdravljenje blage do srednje težke angine pektoris.

Pri njegovi uporabi pa ne smemo prehitro obupati, saj ima zelo počasno delovanje. Tako denimo pri angini pektoris ne bomo opazili popuščanja bolečine v prsih tudi do dveh mesecev po začetku rednega jemanja glogovih pripravkov. Ob diagnosticiranih srčnih in žilnih boleznih, še posebej če jemljemo zdravila, se moramo o hkratnem jemanju naravnih pripravkov nujno posvetovati s svojim zdravnikom, saj bi v nasprotnem primeru lahko prišlo do predoziranja podobnih učinkovin.

V primeru katerih koli kardiovaskularnih obolenj ga brez zdravniškega nadzora ne smemo jemati dlje kot nekaj tednov zapored. Tudi pri težavah s krvnim tlakom zaradi nepravilnega delovanja zaklopk mora uživanje pripravkov iz gloga potekati pod zdravniškim nadzorom.

Sicer pa so glogovi pripravki najboljši naravni rastlinski tonik za poživitev srca in odpravljanje srčnega popuščanja. Glog vsebuje dobrodejne učinkovine, ki delujejo podobno kot osnovna zdravila za visok krvni pritisk ter diuretiki. Krvni tlak zniža tako, da razširi žile. Izboljša tudi krčljivost popuščajoče srčne mišice. Njegovi lističi, cvetovi in tudi jagode vsebujejo veliko flavonoidov ter drugih antioksidantov, ki krepijo srce, izboljšujejo pretok krvi skozi srčno mišico in uravnavajo krvni tlak.

Vsebuje zdravilne snovi, ki znižujejo krvni tlak; to so betasitosterol, katehin, linolna kislina, kromove vlaknine, rutin, magnezij in pektin, poleg tega pa vsebuje tudi glikozide, tanine in eterična olja. V cvetovih in listih najdemo nekoliko več zdravilnih učinkovin kot v jagodah. Če ga začnemo pravočasno in v majhnih količinah uživati, nam lahko pomaga pri preprečevanju marsikatere tegobe današnjega časa, ki je posledica nezdrave prehrane, preutrujenosti, razdraženosti, strahu in stisk, živčnega stresa ipd.

Čaj iz glogovega cvetja se lahko pije tudi pri akutnih bolezenskih stanjih zaradi okužb (vročina, pljučnica, gripa, prehlad, kašelj …). Je blago pomirjevalo in diuretik (odvaja vodo iz telesa). Pomirjujoče deluje tudi pri epileptičnih napadih. Ugodno vpliva na hitrejše krčenje maternice po porodu in podpira njeno povrnitev v stanje pred porodom.

Zdravilni učinki gloga so bili podrobneje raziskani šele v 19. stoletju. Njegova uporaba je varna in brez stranskih učinkov, ki pa jih po drugi strani lahko sprožijo sintetični kardiotonični glikozidi, ki so dodani običajnim zdravilom za srce in ožilje.

V tradicionalni kitajski medicini uporabljajo vrsto kitajskega gloga Crataegus pinnatifida (kitajsko šan dža ali shānzhā) pri zastajanju hrane v prebavnem traktu, ob slabi prebavi in vetrovih. Pravijo, da glogove jagode spravijo kri v gibanje.

Značaj listov in cvetov gloga je hladen ter stiskajoč, njegove jagode pa imajo kisel, rahlo sladek in topel značaj.

V starih časih so verjeli, da glog odganja zle sile in da ima njegov les čarobne lastnosti.
V srednjem veku so njegove vejice uporabljali za zaščito otrok pred uroki in boleznimi.
Prepričani so bili, da hiše varuje pred udarom strele.

V času Antike je bil simbol veselja in sreče, zaradi česar je bil pogosto del praznovanj.
Poseben pomen ima tudi v krščanstvu, saj naj bi bil goreči grm, v obliki katerega se je Bog prikazal Mojzesu, prav glog.

ZANIMIVI RECEPTI ZA UPORABO GLOGA

• Zdravilni namaz iz gloga, ki znižuje holesterol:
Za pripravo namaza potrebujemo 120 ml vode, 120 g izkoščičenih glogovih jagod, 2 stroka česna, sok 1 limone, žličko kurkume v prahu in ščep soli. Sestavine damo v mešalnik in zmeljemo v gladko maso. Žličko namaza damo na kruh in popestrimo svoj običajni zajtrk. Vse sestavine tega namaza, ki je prav posebnega okusa, učinkujejo na previsok holesterol in tako čistijo ožilje.

• Dobrodejni glogov čaj:
Čaj pripravimo iz mešanice cvetov in listov, lahko pa mu dodamo tudi plodove, ki jih posušimo in natolčemo. Čajno žličko droge prelijemo z 2 dcl vrele vode, po 10 minutah precedimo in na dan popijemo dve do tri skodelice čaja. Lahko dodamo tudi med.

• Čajna mešanica za zdravo srce in obtočila:
Za pripravo zeliščne čajne mešanice potrebujemo 100 g gloga, 50 g rmana, 50 g melise, 50 g srčnice in 20 g pasijonke. Posušena zelišča dobro premešamo in hranimo v tesno zaprti stekleni posodi. Za pripravo čaja žličko zeliščne mešanice prelijemo s skodelico vrele vode, po 10 minutah precedimo in čaj pijemo enkrat do dvakrat dnevno.

Avtor članka: Patricija Šenekar,

ustanoviteljica ekoloških blagovnih znamk Hiška Zelišč in Sunna

Vse avtorske pravice pridržane.

Vesak

Vesak je starodavni budistični praznik, ki ga praznujejo na polno luno v četrtem mesecu luninega koledarja. Simbolično predstavlja rojstvo,  Nirvano (razsvetljenje) in Parinirvana (smrt) Gautama Buddha in je najpomembnejši praznik v budističnem koledarju. Praznujejo ga tudi s tem, da okrasijo templje s cvetjem in zastavicami, prižigajo svečke in dišeče palčke. Z rituali se spominjajo nespornega dejstva, da je življenje podrejeno ciklom rojevanja in umiranja.  Glavna tema Veska pa je praksa ljubezni, miru in harmonije, kot je učil Buda.

Legenda o Vesku pravi, da obstaja dolina, ob vznožju Himalaje, ki jo obdajajo visoke gore z vseh strani, razen na SV, kjer se nahaja vhod v to posebno dolino. Tradicija pravi, da je Buda pod okriljem polne lune v Biku prišel pod vznožje gore Kailaš, v dolino Vesak. Za goro  Kailaš  v  zahodnem  Tibetu, ki jo  istovetijo  tudi  z  mitično  goro  Semura,  so  ljudje  osrednje  Azije  v starodavnih  časih  verjeli,  da  je  središče  vesolja.  Za  domorodno  kulturo  Bon iz  Tibeta  je  Kailaš  sveta  gora.  Za hinduiste  predstavlja  Šivin  prestol.  In to  je mesto,  kjer  maja  vsako  leto  poteka  velik duhovni  praznik  vesak.  Film  The  Wesak  Festival: Moon  of  the  Buddha, ki  ga  je  leta  1980  produciral  Albert Falzon,  opisuje  dolino  v  senci  gore  Kailaš  kot  verjetni  kraj  tega  dogodka.
V knjigi The Dalai Lama: My Tibet avtor Galen Rowell pravi, da ljudje v karavanah prihajajo k piramidasto oblikovani gori Kailaš že od davnih časov, da bi se na kolenih poklonili na njeni sveti zemlji.

Romarji verjamejo, da če se bo njihovo telo dotaknilo vsakega centimetra svete poti okrog gore, bo to očistilo njihovo karmo in jim prineslo razsvetljenje. Iz vse Azije prihajajo tako religiozni kot nereligiozni.
Potovanje do svetega mesta je izziv že samo po sebi. Gora Kailaš – Kangrinpoče po tibetansko – in sveto jezero Manasarovar, kjer se romarji simbolično umijejo, preden stopijo na sveto pot, sta za budiste princip matere in očeta, ki predstavljata sredstva za dosego razsvetljenja.

Tradicija govori o tem, da se je Buda rodil, dosegel razsvetljenje in umrl ob polni luni v znamenju Škorpijona, ki jo bomo letos praznovali 1.5.2026.

Josephine Harrison opisuje, kako praznik vesak budisti po vsej Aziji praznujejo v času polne lune v maju. Alice A. Bailey in C. W. Leadbeater opisujeta, da praznik poteka v dolini v obliki vratu steklenice, ki je pokrita z grobo travo in obdana z gorami, pokritimi z drevesi, na severni strani Himalaje, približno 650 km zahodno od Lhase. Leadbeater je omenil tudi bližnje jezero, kjer se romarji umijejo, preden stopijo v dolino.

Ob tem svetem dogodku v Tibetu, Buda preda energijo iz Šambale Zemlji. Med obredom, ki traja približno pol ure in je na Zahodu poznan pod imenom Vesak, na Vzhodu pa kot Sakadava, se skupina velikih bitij, Poznavalcev rase, zbere na severovzhodnem koncu doline pred ploščato skalo, na kateri počiva z vodo napolnjena kristalna čaša.

Tri vodje oddelkov Hierarhije – Manu, Kristus Maitreja in Mahačohan – in Mojstri sedmih žarkov se med petjem starodavnih verzov v jeziku pali premikajo s simboličnimi kretnjami. Na vrhuncu obreda Mojstri in njihovi učenci, razvrščeni v skupino, oblikujejo peterokrako zvezdo z Maitrejo, ki stoji na vrhu, in je obrnjen proti oltarnemu kamnu.

V trenutku, ko nastopi polna luna, se pojavi Buda v obleki žafranaste barve in sedi s prekrižanimi nogami. Najprej se pojavi kot majhna pika na nebu. Leadbeater nato opisuje Budo, ki polagoma postane velikanska postava s sijočo auro, iz katere izžarevajo ultramarinsko modra, nato zlato rumena, temno rdeča, bleščeče sivo bela in škrlatna barva z briljantnimi zelenimi in vijoličastimi žarki, ki izhajajo iz tega področja luči. Te barve so v prastarih budističnih tekstih opisane kot Budova aura. To bleščeče bitje lebdi nad kristalno čašo in nad tremi velikimi gospodi. Takrat Maitreja intonira mantro, ki se uporablja samo ob tem prazniku.

To je ključni dogodek duhovne vitalizacije človeštva – energije iz Šambale, ki se prevajajo prek Bude, sprejme Maitreja kot predstavnik človeštva. Maitreja nato vzdigne in blagoslovi vodo, medtem ko udeleženci obreda pridejo drug za drugim bliže in v požirkih pijejo vodo. Romarji, ki prihajajo tudi iz srednje Azije, prinesejo svoje steklenice za vodo, da bi sodelovali pri tem blagoslovu. Obred se konča, ko Buda dvigne desnico v blagoslov, nato pa se počasi umakne in kmalu je videti le še kot majhna pika na nebu.

Tega obreda se živo spominjajo nekateri ljudje, ki so mu bili priča v sanjah. Pristnost teh doživetij je opisala Alice Bailey, ki je v presledku sedmih let o tem sanjala dvakrat.
Baileyeva v Esoteric Psychology II navaja, da je združen napor učencev pri duhovni pripravi – pred vesakom in po njem – največjega pomena. Videti je, da je to velja še posebej zdaj, ko vstopamo v novo tisočletje. Globalno gibanje k bratstvu, pravičnosti in svetovnemu miru je zelo močno in priložnost, ki jo predstavlja vesak, je izredna. To je tako, kot da bi bila avtocesta luči dostopna za velik izliv energije iz Šambale. Baileyeva tudi predlaga, da bi se morali učenci notranje pripraviti vsaj dva dni pred tem izrednim dogodkom in dva dni po njem. Na dan polne lune bi morali “pozornost stalno držati v luči”.

Divine.si

Beltane

Beltane je drugi najpomembnejši praznik v keltskem koledarju leta in je povezan s spočetjem, plodnostjo. Predstavlja polno luno. Je praznik čaščenja življenjske sile, plodnosti in udejanjanja.
Gre za praznovanje novih začetkov, za višek pomladi in cvetja.
Praznujemo ga 30.4. s prižiganjem kresov.

Beltane je praznik, ki slavi zunanjo rast, novo življenje in izvorno energijo stvarjenja. Predstavlja zadnjo stopnjo v dejavni jang, sončevi fazi v ciklu leta, preden doseže svoj višek ob poletnem sončevem obratu.
Mitološko gledano bog in boginja dosežeta puberteto, se zavesta svoje spolne energije. Je praznik čaščenja življenjske sile, plodnosti in udejanjanja. Ta plodni čas uporabljamo za udejanjanje svojega zlata, za njegovo prenašanje v življenje, v ta fizični svet.

Alkimistično gledano predstavlja beltane izkušnjo mnogoterosti, kjer vse izhaja iz enega samega vira, v katerem se vse združuje. Spomni nas na dejstvo, da je vse kar počnemo naša kreacija, naša izbira. In da je pravzaprav naša izbira kako oblikujemo svojo usodo. Beltane predstavlja slavljenje življenjske sile, obilne plodnosti zemlje in te iste plodnosti v nas samih.

Beltane je povezan s poroko, z iskanjem partnerja. Polja so v tem času blagoslovili za dobro žetev.  Na ta praznik so skakali čez kres ali plesali okoli njega v smeri urinega kazalca.
Beltane je čas veselja. Pomlad je tukaj in poletje je pred vrati. Vse življenje se razodeva kot obdobje divje rasti, ki je na višku.

Beltane predstavlja slavljenje življenjske sile, obilne plodnosti mame Zemlje in nas samih. V tem času je tančica med svetovi zelo tanka, še posebej ob zori in ob mraku, gre za vmesni čas, čas prehodov. Gre za obdobje v letu, ko simbolično gledano vstopimo v svetlobo, ko stopimo v stik z vilinskimi svetovi in elementali Zemlje, z devami in zmajevo silo prebujenih zemeljskih energij.

V tem času so v Zemljo zabadali velike akupunkturne igle, poznane kot mlaje, okoli katerih so plesali in naslednjih nekaj mesecev so čuvarji zmaja te mlaje varovali pred vsiljivci. Prav tako je v tem času poznana tradicija prižiganja kresov, ki na površju Zemlje izvajajo mokšo, portali energije se ustvarijo skozi katere je možno prehajati med svetovi. Tradicionalno je bl to čas druženja z drevesnimi duhovi, za raziskovanje vilinskega kraljestva in skrivnosti, ki se udejanjajo na robu naše realnosti.

Je praznik boginje Rhiannon. Rhiannon je boginja plodnosti, komunikacije in gibanja. V tem času je kot kraljica vil jahala na svojem belem konj. To je čas, ko so se vile vračale iz svojih zimskih počitnic. To je čas prerokovanja in komunikacije z vilinskim svetom in duhovi narave.

Napoveduje mesec maj, ki je mesec senzualnosti in spolnosti, čas prebujanja zemlje v mavričnem cvetju, drhtečih vonjavah, svežem zelenju in radosti po dolgi zimi. Je čas povezovanja, ljubezni in razvijanja svojih potencialov osebne rasti. Uživajte!

DIVINE.SI

Spomladansko čiščenje

Pomlad je idealen čas, ko s prvimi toplejšimi dnevi začutimo željo po spremembi.
Običajno nas prime, da bi začeli prenavljati, spreminjati, pospravljati, čutimo namreč zastalo energijo, ki se je akumulirala čez zimo. Prva priprava na energijsko čiščenje prostora, ki ga je modro opraviti v teh prvih mesecih pomladi, sploh marec je idealen za tovrstna opravila, je čiščenje krame.

Drugi čas v letu, ki je idealen za tovrstne posege je september oziroma, ko pridete z dopusta, kajti ko se vrnemo domov, kjer nekaj časa nismo bili, bolj opazimo in se lažje odločamo glede tega, kaj bomo obdržali in kaj bo šlo iz našega življenja.

Pomembno je, da prostor osvobodimo odvečnih stvari, kajti tako kot telo ima tudi naše dom svoje organe in energijske pretoke, ki jih odvečne stvari, ki jih ne uporabljamo blokirajo, tako kot naše energijske pretoke ovirajo čustva in navade, prepričanja, ki jih nosimo v sebi. Zanimivo je, da se pravzaprav naša mentalna in čustvena krama kaže skozi kramo v zunanjem svetu.

Pogosto s tem, ko se rešimo odvečnih stvari sprožimo procese v svoji notranjosti, zato se ljudje zelo neradi lotevamo čiščenja odvečnih stvari. Na nivoju naše psihe namreč to pomeni soočanje s stvarmi, ki jih nočemo videti in vedeti, da pravzaprav obstajajo v nas.

Pogosto se v svoji praksi čiščenja prostora srečujem z ljudmi, ki jih je strah pospraviti kramo saj na nezavednem nivoju vedo, da to pomeni, da se bo iz podzavesti dvignilo vse tisto, kar so s stvarmi, ki so jih kopičili pravzaprav držali stran od sebe.
Ljudje pogosto ne razumemo, da naši najdražji kopičijo stvari zaradi ranjenosti, bolečin ali težav s katerimi se ne morejo soočiti v sebi, zato jim ne boste naredili čisto nobene usluge, če boste pospravili namesto njih. Pravzaprav jih boste s tem pošteno razjezili. In ko se pojavi agresija pri ljudeh, ki smo jim hoteli pomagati pogosto ne razumemo zakaj, saj smo hoteli samo pomagati. Poznano?

Pomembno je, da svoj dom osvobodimo in omogočimo prost pretok sveže energije po meridianih doma.

Ko se lotite prenove doma je torej prvi korak soočanje z vso nesnago in odvečno kramo, ki se je nabrala v letih bivanja v prostoru. Ker smo zahodnjaki naučeni, da gledamo samo materialno fizično raven obstoja ne zaznavamo energijskih blokad, ki jih predmeti v našem domu ustvarjajo. Mojstri feng shuija prostor zaznavajo kot podaljšek našega notranjega bitja in kot ogledalo naše notranjosti.

Vsak predel v Bagua mreži, ki jo uporabljamo v feng shuiju ustreza eni od čaker oziroma sistemom telesa. Dom je ravno tako bitje kot mi z vsemi organi in sistemi, ki delujejo v medsebojni povezanosti. Stanje telesnih sistemov prebivalcev se odslikava na stanju sistemov v domu. Zanimivo je tudi, kako ljudje izbiramo svoje domove glede na težave in blokade, ki jih imamo v svojem energijskem sistemu. Z ureditvijo prostora vplivamo na svoj notranji prostor, tako kot s spremembami v svojem notranjem prostoru v telesu vplivamo na zunanji prostor kar zaznamo kot željo po prenovi ali zamenjavi obstoječega doma.

Pomembno je razumevanje, da je čiščenje doma proces, ki traja vse naše življenje in ne enkratno dejanje, ki ga ni potrebno ponavljati. Vedno znova smo soočeni s spremembami, ki imajo za posledico željo po spremembah v našem okolju. Pomembno je, da se zavedate tega, da je vaše vzdušje v katerem opravite čiščenje in zavest s katero vstopate v sam proces pomembno. Čiščenje krame ne pomeni, da samo zavržete predmete.
S predmeti je povezana vaša energija in vaše asociacije. Zato bo preuranjeno odstranjevanje predmetov, ki niso opravili svoje vloge v smislu vašega soočanja s stvarmi v vas samih, imelo za posledico ponovno nakupovanje enakih predmetov. Po drugi strani pa bo ohranjanje stvari, ki jih ne marate ali ste jih dobili za darilo od nekoga, ki ga ne marate imelo za posledico, da boste še vedno hranili odnos in osebo, če se ne boste pomirili s stvarmi znotraj sebe. Pravzaprav gre za izjemno kompleksno psihološko igro, ki jo je modro pobližje pogledati znotraj vašega prostora.

Prvi korak je fizično čiščenje prostora, kar pomeni, da vzamete v roke krpo in sesalec in dom fizično počistite in pospravite. Bodite zavestno prisotni, kajti količina smeti in prahu vam sporoča koliko svetlobe pravzaprav spuščate v svoj notranji prostor. Sesanje ima več dimenzij in ne le odstranjevanje prahu, kajti s sesanjem lahko, če ste zavestno prisotni ob tem kaj se dogaja, odstranite večino negativne energije v prostoru.

Naslednji korak pa je iskanje odvečnih stvari, ki jih ne potrebujemo več in ki jih poimenujemo krama. Krama pritegne energijo in vašo pozornost zaradi česar se težje osredotočate na stvari v svojem življenju in imate občutek, da težje zaključujete stvari. Kot da enostavno ni na voljo energije in volje, da bi stvari naredili. Kar je resnica, saj je vaša energija varno spravljena v stvareh, ki jih skladiščite. In ko govorimo o pospravljanju krame, to ne pomeni, da jo umaknete na podstreho ali v klet ali pa k staršem v garažo, da je čim dlje stran od vas. To pomeni, da stvari zavržete, podarite ali prodate. Kar pomeni, da vas zapustijo.

Če ste se odločili, da naredite temeljito spomladansko čiščenje, bodite pozorni, ko jemljete stvari v roke, kakšna so vaša čustva. Ali čutite ugodje ali neugodje? In ko se odločite, da kak predmet še ostane z vami se zavedajte, da je to vaša izbira. Pogosto še nismo pripravljeni na to, da nas določeni predmeti zapustijo, kar je popolnoma v redu, če ste se tako zavestno odločili. Opazujte se, kaj se dogaja znotraj vas, ko čistite stvari okoli sebe.

Torej, kaj je krama?
1. STVARI KI JIH NE UPORABLJATE ŽE VEČ KOT DVE LETI (oblačila, knjige, glasba, posoda…).Na psihološkem nivoju je posedovanje takih predmetov čisti nesmisel, ker jih ne uporabljate.
2. STVARI KI JIH NE MARATE pa jih kljub temu zadržujete. Ti predmeti v vas vzbujajo občutek nejevolje.
3. UMAZANE, NEUREJENE IN NEOGANIZIRANE STVARI, kar ustvarja kaos in občutek teže v vašem življenju.
4. PRENATRPANOST, kar pomeni preveč na premajhnem prostoru in ustvarja občutke teže, občutek da nimamo dovolj prostora.
5. NEDOKONČANE STVARI, kar povzroča nemir in občutek, da nikoli nismo gotovi. Zaključite stvari ali jih zavrzite, odločite se!
6. STVARI KI VAS SPOMINJAJO NA NEUGODNE SITUACIJE ALI DOGODKE V VAŠEM ŽIVLJENJU, saj v vas prebujajo neugodne občutke. Tako se težko osredotočate na zdaj.
7. STVARI VEZANE NA BIVŠE PARTNERSKE ODNOSE, saj vas vežejo na energijski ravni in tako ne naredite prostora za novo osebo v svojem življenju v celoti..
8. STVARI KI VAM NE PRISTAJAJO in kažejo na nesprejemanje sebe takega kot sem, še posebej če gre za oblačila, ki jih hranite za primer, če vam bo uspelo shujšati. Če vam v 2 letih ni uspelo je čas, da stvari daste od sebe.
9. STVARI “ZA VSAK SLUČAJ” kažejo na našo nezaupanje, da je za nas vedno poskrbljeno in da bomo vedno imeli denar ali pa bodo stvari prišle k nam, ko jih bomo potrebovali, če jih bomo.
10. STATUSNI SIMBOLI, ki ustvarjajo iluzijo, da smo boljši od drugih. Težava je v naših občutkih in ne v predmetu, čas je da pozdravite svoj občutek, da niste dovolj.
11. NESMISLENA DARILA nam dajejo občutek nesmiselnosti, neavtentičnosti, kajti če bi nas drugi videli take kot smo ne bi dobili takih daril
12. SPOMINKI, KI VAS DRŽIJO UJETE V PRETEKLOSTI, saj ste nanje sentimentalno navezani. S tem se ne odpremo novim priložnostim in novim ljudem, saj ostajamo ujeti v preteklosti.
13. STARI ČASOPISI, REVIJE, KNJIGE, GLASBA, FOTOGRAFIJE pomembno je, da obdržite res tisto, kar želite imeti, kar vas podpira v tem kdor postajate.
14. MISTERIOZNI PREDMETI, katerih namen je neznan in ne veste od kod so prišli.

Svetujem, da spomladansko čiščenje opravite redno vsako pomlad, saj boste tako veliko bolj ažurni glede tega kaj sodi v vaš prostor in kaj ne sodi vanj.

Po fizičnem čiščenju in čiščenju krame je smiselno opraviti energijsko čiščenje prostora. In šele po energijskem čiščenju prostora je smiselno delati postavitve po načelih feng shuija. Kajti šele ko očistiš prostor in ustvariš prazen prostor, ga lahko ponovno napolniš s tem, kar si želiš zase.

Čiščenje notranjega prostora pa lahko opraviš skozi 28-dnevni intenziv Spomladansko čiščenje. Več najdeš tukaj >>>

Želim uspešno pospravljanje z obilo navdušenja in dobre volje.

Bodi sijajno!
Taja Albolena

Svetovni dan Zemlje – kako se je začelo?

Tisti, ki opazuje lepoto Zemlje, najde zaloge moči, ki bodo zdržale, dokler bo trajalo življenje. Koliko simbolične, pa tudi prave lepote je v seljenju ptic, v plimi in oseki bibavice, v zvitih popkih, pripravljenih na pomlad. Nekaj neskončno zdravilnega je v ponavljajočih se pripevih narave – zagotovilo, da po noči pride zora in po zimi pomlad.
Rachel Carson: Občutek čudežnosti

22. april je svetovni dan Zemlje, ki ga na pobudo civilne družbe po vsem svetu praznujemo že več desetletij. Ob tem dnevu posamezniki in številne okoljske organizacije pripravljajo najrazličnejše projekte, dogodke in prireditve, s katerimi želijo opozoriti na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo.

Praznovanje dneva Zemlje se je začelo leta 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord Nelson prizadeval, da bi okoljska vprašanja prišla na dnevni red ameriške politike. Nelson je organiziral predsedniško turnejo, na kateri naj bi opozorili na probleme v okolju. Vendar je ustrezen odmev v javnosti dosegel šele prvi dan Zemlje, 22. aprila 1970, ko je na prireditvah, posvečenih dnevu Zemlje v Ameriki sodelovalo okrog 20 milijonov ljudi. Dan Zemlje po letu 1970 obeležujejo vsako leto, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav pa narašča. Sodelujoče organizacije se med seboj povezujejo v posebno omrežje Earth day Network.

O Dnevu Zemlje je Nelson povedal:

“Pravzaprav se je ideja o svetovnem dnevu Zemlje oblikovala v obdobju 7 let, začenši z letom 1962. Mnogo let me je težilo, da je bilo stanje okolja nedotakljivo za politiko naše države. Novembra 1962 se mi je posvetilo kako bi lahko osvetlili stanje okolja. Ideja je bila, da predsednik Kennedy osvetli težavo s turnejo ozaveščanja zaščite okolja. Poletel sem v Washington da bi se o predlogu pogovoril z Robertom Kennedy-jem, ki mu je bila ideja všeč. Prav tako je bila všeč predsedniku. Svojo 5 dnevno turnejo po 11 zveznih državah je začel septembra 1963. Zaradi mnogih razlogov turneja ni bila uspešna v osvetljevanju težave na državni ravni. Vendar je iz tega semena vzniknila rastlina, ki se je razcvetela v Dan Zemlje.

Na konferenci v Seattlu septembra 1969, sem razglasil, da se bodo spomladi 1970 začele demonstracije ljudi po vsej državi v imenu okolja in povabil vse k sodelovanju. Zgodba je potovala od obale do obale. Odziv je bil izjemen. Telegrami, pisma in telefonski klici so prihajali iz vseh koncev države. Američani so končno začeli izražati svojo zaskrbljenost glede tega, kar se je dogajalo zemlji, rekam, jezerom, oceanom in zraku. Naslednje štiri mesece sta dva člana mojega tima Linda Billings in John Heritage, vodila vse v zvezi z dnem Zemlje iz moje pisarne.

Očitno je bilo, da je pred nami spektakularen uspeh Dneva Zemlje. Pokazalo se je v obliki zanimanja, ki je preseglo vsa pričakovanja in tudi vse zmožnosti zgolj naše pisarne. Ljudje so se vključili in pomagali organizirati stvari. Sredi januarja, tri mesece pred Dnevom Zemlje je John Gardner, priskrbel prostor v Washingtonu, Denis Hayes pa je koordiniral aktivnosti.

Dan Zemlje se je obnesel zaradi spontanega odziva celotne nacije. V resnici nismo imeli ne časa in ne sredstev, da bi organizirali 20 milijonov demonstrantov in na tisoče šol, lokalnih skupnosti, ki so sodelovale. Izjemno v povezavi z dnevom Zemlje je to, da se je vse organiziralo samo od sebe.”

DIVINE.SI

 

Življenje je Ljubezen v Akciji.