Tvoje telo je pripovedovalec zgodb

Ko se ženska počuti udobno v svojem telesu, to občuti vsak, ki je v njeni bližini. To se prepozna v načinu, kako se giblje. V načinu, kako govori. V njeni mimiki. V siju v njenih očeh. V energiji, ki jo oddaja.

Saj poznate: “It wasn`t something in the way she thinks, it was something in the way she moves.”

Nedolgo nazaj sem gledala zanimivo predavanje moškega, ki dela večinoma z moškimi in je strokovnjak na področju odnosov in intimnosti, Johna Winelanda-a. Prispevek, ki je temeljil na njegovih dolgoletnih izkušnjah in raziskavah je povzel glavne točke tega, po čem moški hrepenijo pri ženskah. Govor je bil namenjen nam, ženskam. Ena izmed ključnih področij, ki jih je postavil v ospredje, je bilo prav gibanje. Nagovoril nas je:
»Najdi način, da se gibaš.
Najdi način, da giblješ svoje telo.
Manj usmerjenega vodenja, več svetega plesa.
Dovoli nam videti vesolje skozi tvoje telo. Dovoli nam videti ocean v tvojih bokih. Nebo v tvojih očeh. Luč skozi tvoje prste.
Tvoje gibanje moškega neguje.
Upočasni se. Govori počasneje. Gibaj se počasneje in z zavedanjem.
Zapomni si, da moškega tvoje gibanje navdihuje in ga vodi k globljem namenu. Navdihne ga k duhovni odprtosti. K očaranosti.
Torej, ko pripravljaš skodelico čaja in je moški ob tebi, se zavedaj, da lahko način, kako se pri tem gibaš, spremeni njegov dan.«

Ženske se premalo zavedamo, da naše gibanje izraža nas same. Da pove ogromno o nas. O tem, kako globoko se poznamo. Koliko se cenimo. Koliko smo v stiku s sabo. Koliko in kakšna je energija v nas. Kaj čutimo. Koliko poznamo svoje telo in ali smo v stiku z njim. Kakšen je naš odnos do telesa in do nas samih.

Če se tega zavedamo ali ne, telo in gestika našega telesa pripovedujeta zgodbo. Zgodbo o nas. Biti v stiku s sabo pomeni tudi biti v stiku s svojim telesom.

Ne me narobe razumeti. Ne trdim, da smo mi naše telo. Ne! Smo veliko več. Naše fizično telo je le naš zunanji ovoj. Poistovetiti se le z našim telesom bi bila krivica. In daleč od resnice. A naše telo in način, kako se gibljemo odražata marsikaj.

Zelo blizu mi je jogijska teorija o košah. Joga dojema človeško bitje veliko globlje kot le materialno telo. Zahodna znanost obravnava telo kot materijo. Joga pa govori o več ravneh, telo predstavlja kot čebulo, katere vsaka plast je subtilnejša od prejšnje. Kompleks telesa, uma in energije deli na pet plasti, ki jih imenujemo koše. Koša v sanskrtu pomeni ovoj. Gre za razsežnost človekovega obstoja.

Samo zunanji ovoj je snoven in ga lahko otipamo, to je naše telo. Ostale štiri ravni oz. koše so energetske in nevidne prostemu očesu, a z usmerjeno pozornostjo in jogijsko prakso jih lahko zaznamo in občutimo.

Koše, kot jih razvršča joga:
1. fizično telo (anamaja koša),
2. energijsko telo (pranamaja koša)
3. umsko telo (manomaja koša)
4. telo modrosti/intelekta (vidžnanamaja koša)
5. telo blaženosti (anandamaja koša)

Koshas

Vsi sloji so med seboj povezani in delujejo vzajemno. S tega vidika nam joga pomaga pripeljati telo, dih, um, modrost in duha v harmonijo.

Nesmiselno in nemogoče je ločevati katerikoli vidik sebe od drugega. Vse plasti so neposredno povezane in vsako je treba negovati. Zato sem goreča zagovornica celostnega pristopa. Pomembno, da se zavedamo vseh naših »ovojev« in jih negujemo.

Harmonija telesa, uma in duha se odraža skozi telo. Gre za odnos in vplivanje, ki poteka dvosmerno. Tako kot se subtilnejše plasti nas samih odražajo skozi telo, tako tudi preko telesa vplivamo na naše globlje, subtilnejše plasti.

Prva in zelo pomembna stopnička na poti je zavedanje sebe in svojega telesa. A zavedanje ne pride samo od sebe. Zavedanje telesa in povezovanje z njim je proces, ki se razvija s prakso in s časom. Je raziskovanje, ki nam odpre popolnoma novo dimenzijo v življenju. Je urjenje, ki je lahko zabavno in razbremenjujoče.

Joga nam je pri tem lahko v veliko pomoč, če si najdeš pravega učitelja/-co, ki te vodi in usmerja na poti zavedanja svojega telesa, učenja gibanja in telesnih položajev, raziskovanja in vzpostavljanja odnosa do svojega telesa. Naučene principe potem lahko vnašaš v svoje vsakdanje življenje, kar konkretno izboljša kakovost tvojega bivanja. Prav tako te principe lahko vključuješ v druge dejavnosti in telesne prakse, kot so ples, plavanje, hoja, tek … pravzaprav karkoli.

Sčasoma postaneš mojstrica svojega ženskega telesa. Ko se ustoličiš v svojem templju, se to prepozna na načinu, kako se gibaš, dihaš, kakšno držo in izraz imaš. Naravno boš izžarevala eleganco, stik s sabo, tvoje gibanje bo postajalo vedno bolj skladno, mladostno in harmonično. Preko svojega telesa boš poleg tega zmožna usmerjeno vplivati na svoje počutje. Npr. ko boš pod stresom, se boš znala ustaviti, zaznati svoje dihanje (ki je pod stresom vedno plitko in hitro) in napetost v telesu. Z zavedanjem boš zadihala globoko in usmerjeno sproščala napetosti v telesu. Nekaj minut in tvoje počutje se popolnoma spremeni, ponavadi pa tudi potek dogodkov, ki sledijo. Ko boš npr. odšla na zmenek ali na večerjo s svojim moškim, se boš znala energetsko in telesno povezati z arhetipom zapeljive boginje v sebi. Z znanjem o dihanju, pretoku energije in drži telesa, boš lahko vplivala na svoje počutje, gestiko in na to, kako se oseba počuti ob tebi.

Vse to so tehnike, ki se jih učimo na mojih tečajih. Prakse, ki nam dajo zavedanje o tem, kar nam odkriva telo skozi posamične položaje in gibanje, nas postavljajo v spremenljivi sanjski prostor neskončnih ustvarjalnih možnosti.

Torej, si se že vprašala, kakšno zgodbo pripoveduje tvoje telo?
Barbara Balažič
www.beyond.si

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja