Kamnite mediteranske otoke v juniju in juliju prekrije na tisoče malih zlato rumenih cvetkov. Laški smilj (Helichrysum italicum) ima izredno dobre regenerativne sposobnosti, odličen je v boju proti gubicam in je zato ena najboljših anti-age sestavin. Ker krči žile in tkivo, odpravlja razširjene vene in popokane kapilare, učinkovit je tudi pri razstrupljanju in se zato uporablja pri masažah za limfno drenažo. Pospešuje celjenje kožnih poškodb, prav tako pa je učinkovit tudi pri kožnih alergijah, psoriazi, luskavici, rozacei, dermatitisu in problematični aknasti koži.
Ker odlično obnavlja kožo, je nepogrešljiv pri negi opeklin, po operacijah blaži brazgotine, celi rane in odrgnine, zmanjšuje videz strij, hkrati pa preprečuje vnetje kožnih poškodb.
Smilj oz. suhocvetnica (immortelle), je aromatična rastlina, ki raste predvsem v evropskem sredozemlju, tudi pri nas. Ima tipične rumene cvetove, ki se sušijo med tem ko se rastlina stara. Zaradi izjemno blagodejnih zdravilnih učinkov na kožo, so jo že stari grki imenovali “zlato iz sonca”.
Grmovnica z majhnimi zlato rumenimi cvetovi, ki zraste do 50 cm visoko, ima skoraj da čudodelne učinke 🙂 Za kilogram eteričnega olja je potrebna več kot tona cvetov, kar se odraža tudi v njegovi ceni, ki se giblje večinoma med 60 in 100 € za 10 ml.
Primeren je za vse tipe kože:
• Zrela, suha in utrujena koža: regenerira kožo in deluje proti gubicam, kožo obnavlja ter jo ohranja napeto in prožno.
• Mastna in problematična koža: blagodejno neguje problematično kožo, blaži rdečico in odpravlja ter gladi posledice aken.
• Poškodovana in vneta koža: deluje protivnetno, zato pomaga pomirjati kožo, deluje regenerativno, odpravlja rdečico in blaži vnetna stanja.
Smilj je v ljudski medicini ena najbolj zapostavljenih rastlin. Poleg tega, da pomlajuje, je ena najboljših rastlin za blaženje modric. Pospešuje izločanje žolča, krepi jetra, odpravlja razširjene vene in popokane kapilare, pomaga pri kožnih alergijah, atopičnem artitisu, psoriazi in revmatoidnem artitisu. Prav tako je odličen za prebavo. Smilj uvrščamo v družino Asteraceae, kamor sodijo tudi rimska in nemška kamilica ter rman.
V tradicionalni medicini so smilj uporabljali tudi proti astmi in bronhitisu, pri težavah z jetri, ledvicami in trebušno slinavko, pri glavobolu in migreni, kožnih obolenjih in številnih drugih stanjih. Eterično olje smilja je odlično tudi pri modricah in podplutbah, pri vnetjih in bolečinah v mišicah, išiasu, lajšanju krčev in artritisu. Sicer pa deluje tudi protistresno in blago antidepresivno ter pomaga pri duševni in čustveni izčrpanosti.
Pravi mali čudež narave!
Vir: splet