Simbolika cvetja

Zapisala: TAJA ALBOLENA

Cvetje nas vedno znova navduš. Razveseljuje nas skozi vse leto, maj pa je še posebej mesec cvetja ravno toliko, kot je mesec ljubezni. Cvetje s svojimi barvami, oblikami in vonjavami vpliva na našo podzavest in na spomine, ki so tam shranjeni. Cvetje podarjamo tistim, ki nam veliko pomenijo, z njim počastimo goste, krasimo domove, svetišča in ga darujemo bogovom. Pravijo, da cvetje nosi esenco rastline in je zato namenjeno bogovom.

V starem Egiptu, je bila vrtna kultura na zavidljivo visoki ravni in ljudje so poznali simbolični pomen cvetja. Lotos je bil zaradi svoje lepote, omamnega vonja in posebnosti v rasti eden najbolj kompleksnih simbolov egipčanske kulture. Tudi lilija je bila ob boku lotosu izjemno pomemben simbol vladarjev

Simbolika cvetja je bila v antični Grčiji in kasneje v Rimu zelo prisotna. Zimzeleno rastje se je uveljavilo kot simbol nesmrtnosti in večnega življenja. Pomladansko cvetje nosi sporočilo cikla življenja in smrti in je s svojo barvitostjo, nežnostjo in raznolikostjo tudi nosilec ljubezenske simbolike. Cvetlice pa so v antični kulturi dobile svoje mesto tudi v mitologiji (zgodbe o Hiakintu, Narcisu, Krokosu).
 
V prehodu iz poganske antike v krščanski srednji vek se je razvoj cvetlične simbolike, zaradi povezave s poganskim svetom, ustavil. A je cerkev kmalu  povrnila cvetju njegov nekdanji ugled in ustvarila nove simbolne pomene, ki jih je vključila v krščanski nauk. V Svetem pismu je kar nekaj rastlinskih vrst (oljka, palma, figovec, vinska trta, žito, lilija, vrtnica), ki so skozi svetopisemske zgodbe dobile različne simbolne pomene. Večino cvetja so posvetili Mariji, “Roži vseh rož”, ki je v vlogi Božje matere izpodrinila poganske boginje ljubezni.  Cvetna simbolika je dosegla največji razcvet v poznem srednjem veku.
V devetnajstem stoletju pa je bilo zelo priljubljeno, da so ljudje sporočila, ki so jih težko povedali » na glas« izražali s podarjanjem cvetja.  Barve so imele v simboliki cvetja vedno posebno mesto;

Rdeča za ljubezen kot simbol ljubezenske strasti. Rdeča barva je vedno simbolizirala ljubezen, veselje, strast, dinamiko. Je pravi simbol bogastva.
Izbirate lahko med:
– vrtnicami;
– tulipani;
– nageljni, ki pričajo o naklonjenosti bogov.

Rožnata za naklonjenost, je simbol nežnosti, miline in hrepenenja,
Izbirate lahko med:
– vrtnicami;
– tulipani;
– orhidejo, ki je cvet uspešnih ljudi. Kot simbol finančnega napredka jo podarite sebi ali komu drugemu za uspeh v karieri;
– ciklama, ki simbolično »poravna vse račune« in zgladi nesporazume v medsebojnih odnosih.

Oranžna za veselje in ko želimo nekomu zaželeti srečo. Oranžna je barva sonca, ki greje, vzpostavlja ravnotežje in nas napolni z življenjsko močjo
Izbirate lahko med:
– vrtnicami;
– tulipani;
– nageljni

Rumena za bistre misli in prebujenje, rumeno cvetje je simbol večnega obnavljanja narave. Je barva, topline, veselja, otroškosti, svetlobe in radosti …
Izbirate lahko med: – vrtnicami;
– tulipani;
– sončnicami, ki so simbol vitalnosti;
– narcisami, ki so simbol prebujenja in večnega obnavljanja.

Modra pomirja, predstavlja modrost in simbolično izraža spoštovanje in cenjenje Je pomirjujoča, nevtralna, elegantna (modro cvetlico poklonite nekomu, ki ga resnično cenite in spoštujete, malce manj priporočljiva je za zaljubljence, razen če gre za najljubšo barvo).
Izbirate lahko med:
– hijacintami, ki simbolizirajo lepoto, strast ljubezni in ljubezensko gorje (mogoče
neuslišana ljubezen?);
– plavicami, ki so simbol nebes in nebeške sreče, duhovnega stremljenje in
modrosti duha (to je čudovita cvetlica za najboljše prijatelje);
– anemonami, ki so podoba miline, nežnosti in mladostne lepote.

Vijolična teži k duhovnosti in je simbol ponižnosti
Izbirate lahko med:
– perunika ali iris, ki simbolizirajo dostojanstvo, zmagoslavje in odličnost; izražajo tudi vero v ponovno rojstvo in vstajenje; je cvet s katerim sporočamo dobre novice
– vijolicami, ki so simbol poguma, pomladanskega prebujenja, ponovnega rojstva, odličnosti in plemenitosti;
– španski bezeg

Bela za popolnost, kot simbol čiste ljubezni in nežnega hrepenenja. Simbolizira nedolžnost, eleganco, preprostost, mehkobo …
Izbirate lahko med:
– vrtnicami, ki so tradicionalni simbol ljubezni in lepote;
– lilijami, ki zaradi omamnega vonja predstavljajo kraljevskost,
dostojanstvo in neomadeževano lepoto;
– šmarnicami, ki simbolizirajo čistost, deviškost in so povezane z
nezemeljsko ljubeznijo;
– tulipani, ki simbolizirajo lepoto, razkošje in bogastvo, so cvetlice
sveže zaljubljenih, saj izpovedujejo skrito ljubezen;
– lotosi, ki so simboli odličnosti, večnega življenja in ljubezni;
– jasmin kot simbol srečnega zakona;
– orhideje.

Zvezdoslovci pravijo, da bo ovna razveselil šopek rdečih vrtnic ali rumenih lilij.
Bik ima rad rožnate vrtnice; dvojčka lilije in travniške cvetice; rak tulipane ali lokvanj.
Če želite presenetiti leva, mu podarite sončnico ali šopek travniških cvetic.
Devica se bo razveselila šopka orhidej ali jasmina.
Tehtnica si želi peruniko ali vrtnico, škorpijon pa cvetni kaktus ali gladiole.
Pisano travniško cvetje in spominčice so pravo presenečenje za strelca, kozorog pa bo navdušen nad dišečimi narcisami. Vodnarje obdarite s spominčicami ali cvetjem modre barve, ribe pa s rdečimi ciklamami.  

Šopek cvetja bo spremenil energijo v vašem domu in vanj vnesel občutek lepote, miru in navdiha. V feng shuiju cvetje priporočamo v domačih in poslovnih prostorih, saj vanje vnese več pozitivne energije in skozi barve deluje na psihično in čustveno počutje tistih, ki s cvetjem pridejo v stik.
Eden od znanih cvetličarjev v naši prestolnici, mi je povedal, da nikolli človek ne izbere cveta ali rastline, ko vstopi v cvetličarno. Povedal je, da v resnici cvetje izbira nas in da se nam tisti cvet, ki nam je namenjen sam ponudi in nekako postavi na pot. Sama pogosto slišim kdo hoče z menoj, ko se odpravim v cvetličarno in pogosto se mi zgodi, da domov iz trgovine pridem tudi z velikim šopkom vrtnic, ne glede na to, da nakupa sploh nisem planirala.

Naše hišne deve obožujejo cvetje in nasploh so rastline v domu povezovalec z izvorno energijo teh istih rastlin v njihovem naravnem okolju in zato prinašajo v prostor ne le en cvet, temveč energijo celega polja. Umetnosti rokovanja s cvetjem sem se nevede učila na Baliju, kjer za hišnega duha vsak dan dvakrat pripravijo cvetno daritev, s katero simbolično izražajo svojo hvaležnost in hkrati priprošnjo za vse tisto, kar si želijo v svojem okolju. Balinezijci so me naučili, da je cvet tisti, ki nosi esenco rastline in cvetovi so namenjeni bogovom.

Več o simboliki cvetja si lahko preberete v knjigi Tineta Germa – Simbolika cvetja

Vrtnica – kraljica rož
Simbolika vrtnice je zelo bogata, po vsem svetu pa je uveljavljena kot tradicionalni simbol ljubezni in lepote. Sloves rož vseh rož se je drži že vse od antike. Čeprav so vrtnico poznale že stare visoke kulture od Egipta do Kitajske,lahko rečemo, da je v svet umetnosti v polni meri stopila v obdobju grško-rimske antike. V tem obdobju
je bila vrtnica simbol herojskega poguma, zmagoslavja in slave.
Grki so jo razumeli kot simbol smrti in večnega življenja.
Rimljanom so predstavljale podobo bogastva in razkošnosti, zato so jih gojili skozi celo leto. V krščanstvu je postala predvsem simbol duhovne ljubezni. Bela vrtnica pa je podobno kot lilija simbol čistosti. Marija je v srednjeveški liriki imenovana Rosa Mystica, Mistična vrtnica odrešitve. Vrtnica je tako simbol neomajne in večne ljubezni, ki vnaša v življenje mir, varnost in srečo.

Tulipan – simbol lepote
V njegovi domovini, Perziji, je bil tulipan visoko cenjen okras vrtov in pesniki so ga slavili kot podobo lepote, ljubezenske vznesenosti in nepotešljivega hrepenenja. Njegova simbolika je podobna simboliki vrtnice. Visokorasla cvetlica, ki na vitkem steblu dviga cvet k soncu, je podoba zaljubljenca, ki dviguje lice k soncu svoje ljubezni. Njegovo mesto v evropski ikonografiji je manj opazno. V ospredje je stopil šele v  16. stoletju in čez noč postal simbol lepote, razkošja in bogastva.  
Tulipan je simbol lepote ter razkošnih in bogatih čustev. Romantiki so ga od nekdaj opevali kot znamenje ljubezenske vznesenosti in nepotešljivega hrepenenja.

Marjetica – simbol pomladi
Marjetica je bila v antiki simbol pomladi in so bile cvetlični okras rimske boginje pomladi Flore. Svojo priljubljenost pri pesnikih in zaljubljencih pa si je pridobila v srednjem veku. Šopek marjetic, ki so ga viteški trubadurji prejeli od izbrank, je bil znak njihove naklonjenosti. Zaradi oblike cveta, ki spominja na sonce, so marjetico že v 13. stoletju imenovali sponsa solis – nevesta sonca. Njen cvet se namreč odpre, ko nanj posije sonce in se zapre, ko zaide.  
Marjetica s svojo magično močjo vpliva na intuicijo. Ljudje so v preteklosti verjeli, da bodo ljubljeno osebo najlažje osvojili pri obedu, če bodo na sredino mize postavili vazo s številnimi marjeticami. Simbolično je šopek marjetic znan kot znamenje prebujene narave.

Lilija – simbol čiste duhovne ljubezni
Bela lilija je cvetlica, ki so jo zaradi njene visoke rasti, izjemne lepote cveta in omamnega vonja cenili že v najzgodnejših časih. Faraoni so pogosto nosili žezlo v obliki stilizirane lilije, njeni cvetovi pa so krasili kraljevska oblačila, osebne predmete in orožje. Tudi starodavni prebivalci Krete so jo povzdignili nad vse cvetlice in jo izbrali za simbol svoje dežele. Lilijo so spoštovali v vseh deželah vzhodnega Sredozemlja, Bližnjega in Srednjega vzhoda. Povsod je veljala za simbol lepote in knežjega dostojanstva, za sveto rastlino, ki pripada nebeškim
vladarjem in bogovom. Zaradi vladarske simbolike je lilija ena najpogostejših rastlin v grbih dežel Evrope. Bela lilija, ki simbolizira Marijino čistost in deviškost, pa je povezana tudi z nadangelom Gabrijelom. Lilija je simbol
neomadeževane lepote in čiste duhovne ljubezni. Pravijo, da naj bi pet lilij v šopku je prinašalo srečo in izpolnitev ženskam, ki so si želele otroka, medtem ko naj bi en sam cvet v moškem prebudil očetovski nagon.

Vijolica – simbol poguma
 Vijolica je cvetlica, ki se kot ena prvih pojavi na pomladnem travniku izpod snega in je zato simbol sramežljivosti in skrivne ljubezni. Vendar pa je znan tudi kot simbol poguma, saj ima ta pogum, da se s svojo lepoto zoperstavi zimskemu hladu.
V mitologiji vijolica osvaja s svojim vonjem in lepoto, saj je z njeno pomočjo Hafis prridobil Afroditino naklonjenost. Pa tudi Zeus je livado prekril z vijolicami, da bi ustregel svoji ljubici.
V krščanski ikonografiji vijolico najdemo kot simbol Marijine ponižnosti. Vijolice simbolizirajo moč in odpornost ter gorečo vero, zato jih na cvetno nedeljo pletejo v cvetlične kitke. Zanimivo je tudi to, da je bila vijolica Napoleonov vladarski emblem.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja