“Zmanjšaj porabo, ponovno uporabi in recikliraj!”

Recikliranje je nekaj, kar mi je blizu od kar pomnim.

Spomnim se, kako smo včasih reciklirali oblačila.
Moja babi je šivala.

In verjetno ne bom nikoli pozabila, kako jo je jezilo, ko mi je šivala takrat popularno balon krilo za mojo valeto. Narobe jo je zašila skupaj in je bilo krilo kot velika cev iz tekstila.
Babi je preklinjala, jaz sem se nasmejala do solz, pes pa je tulil.
Na koncu naju je s psom poslala ven iz hiše, da je zašila do konca.

Njena ljubezen do šivanja se je naskrivaj prenesla name.
In ko sem se lani lotila izdelave turbanov za sušenje las je bila ena od stvari, ki me je frustrirala kam z ostanki frotirja.

Nisem jih mogla kar zavreči. Že tako ustvarjamo veliko odpadkov, ki zavzamejo dragocen prostor na odlagališčih, da ne govorim o onesnaževanju zemlje.

Čutila sem, da bi jih lahko porabila za nekaj, toda kaj!?

Vedela sem, da z recikliranjem lahko pomembno prispevam k zmanjševanju onesnaževanja in ohranjanju našega okolja. Poleg tega sem zagovornica zmanjševanja porabe naravnih surovin, ki jih sicer potrebujemo za izdelavo novih izdelkov.

Zakaj mi je blizu recikliranje?

1. Ker te pripravi, da uporabiš svojo kreativnost in porabiš stvari, ki jih že imaš za nove izdelke.

2. Z uporabo recikliranih materialov v proizvodnem procesu je poraba energije bistveno manjša kot pri izdelavi novih izdelkov iz surovin.

3. Recikliranje pomaga ohraniti naravo.
Recikliranje zmanjšuje potrebo po izkoriščanju naravnih ter predelavo surovih materialov, kar povzroča še večje onesnaževanje vode in zraka. Ker recikliranje prihrani energijo in zmanjšuje emisije toplogrednih plinov, prispeva k boju proti podnebnim spremembam.
V Veliki Britaniji ocenjujejo, da z recikliranjem ohranijo na našem planetu več kot 18 milijonov ton C02 letno, kar je enakovredno porabi 5 milijonov motornih vozil. (vir:splet)

4. Recikliranje zmanjšuje število odlagališč
S tem ko recikliramo, zagotavljamo ponovno uporabo materialov ali predelavo odpadkov. Rezultat je manjša količina odpadkov, shranjenih na smetiščih. Po uradni evidenci Agencije RS za okolje, je bilo v Sloveniji ob koncu leta 2006 evidentiranih 83 odlagališč odpadkov, ki so v fazi obratovanja ali zapiranja; od tega 60 odlagališč, ki so javna infrastruktura ter 23 odlagališč industrijskih odpadkov. (vir:splet)

5. Z recikliranjem zmanjšujemo emisije toplogrednih plinov
V Sloveniji prekrivajo gozdovi več kot 58% površine in so pomemben vir zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov. Z recikliranjem ohranjamo naše gozdove, ki nam omogočajo življenje na našem planetu. (vir:splet)

Kaj je recikliranje?

Recikliranje je predelava že uporabljenih, odpadnih snovi v nove izdelke.

Recikliranje je način, kjer lahko prav vsak od nas prispeva k temu, da ohranimo Zemljo.
S tem ne dobimo samo novih izdelkov, temveč na tak način prihranimo tudi vodo in energijo.

Namen recikliranja je zmanjšanje trošenja uporabnih snovi, zmanjšanje porabe in obenem preprečevanje onesnaževanja zraka s sežigom odpadkov, onesnaževanje vode in zemlje z odlaganjem odpadkov.

Potem sem dobila idejo… ker rada berem, sem dolgo časa iskala primerno blazino za sedenje. Tako, ki bi bila dovolj stabilna in čvrsta, hkrati pa tudi mehka in udobna.
In naredila sem si svojo.

Tako je nastal komplet za ljubiteljice branja, knjig in recikliranja.

Blazina za sedenje je polnjena s koščki frotirja, ki mi ostanejo, ko krojim in režem turbane za sušenje las.

Ker pa, ko sediš na blazini, potrebuješ še oporo, nekaj, kamor lahko položiš knjigo je nastala še blazina Tetraeder.

Tetraeder je prvo od petih teles v Platonovi razpredelnici geometrijskih teles v znanosti svete geometrije. Tetraeder je omejen s štirimi enakostraničnimi trikotniki. Njegova prostornina je glede na površino najmanjša, po Platonu pa predstavlja ogenj.

Blazino Tetraeder lahko uporabljaš pri branju, saj podpre tvoje telo, če ležiš na tleh ali pa jo imaš v naročju, obrnjeno s konico med kolena, kar ustvari površino, na katero nasloniš knjigo.

Ko je njena konica obrnjena navzgor aktivira kozmični del zvezdnega tetraedra in ko jo obrneš navzdol, te poveže z Zemljo, z mamo Gaio.

Blazina Tetraeder je narejena reciklirane trpežne tkanine z žakardnim vzorcem, in nežnim leskom. Vzorec na tkanini se oblikuje s prepletanjem različnih niti in me spominja na korale v morju. Prevleko lahko slečeš in opereš v pralnem stroju na 40 stopinj s podobnimi barvami.

Svojo naročiš na povezavi http://divine.si/aktualno/blazina.html

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja