ognjicevo_milo

Priprava na poletje

Za bleščečo kožo – od znotraj

Hranila, ki vsebujejo veliko vitaminov A, C in E ter maščobne kisline omega 3, so nam v veliko pomoč, ko se trudimo za zdrav videz kože.
Vitamin A krepi  tkiva. Pri zagotavljanju zadostnih količin vitamina A v telesu,  je najpomembnejši beta karoten, ki ga najdemo v rumenem in oranžnem sadju in zelenjavi  pa tudi v temno zeleni zelenjavi. Beta karoten je močan antioksidant, torej varuje pred prostimi radikali. Koži omogoča, da se hitreje obnavlja po sončnih opeklinah, ob enem pa zmanjšuje njeno občutljivost na sončne žarke. To seveda ne pomeni, da se brez skrbi predajajte soncu, če želite ohraniti mladostno kožo. V telesu se beta karoten pretvori v vitamin A (retinol oz. provitamin A).

Za učinkovito pretvorbo, moramo zaužiti zadostne količine vitamina C, ki je pomemben antioksidant v notranjosti celic. Vitamin C  pomaga pri nastanku kolagena,  najpomembnejše beljakovine, ki povezuje in krepi telesna tkiva, vpliva pa tudi na čvrstost kože. Pri pomanjkanju kolagena se naša koža tanjša in hitreje stara.

Vitamin E bo poskrbel, da bo naše tkivo preskrbljeno s kisikom, saj pospešuje prekrvitev tkiv. Pomemben je za normalno celično presnovo in telo »očisti« prostih radikalov. Prav tako kot vitamin A je tudi vitamin E topen v maščobah. Ta močan antioksidant najdemo v hladno stiskanem lanenem olju in semenih, avokadu, olivah …

Omega 3-maščobne spadajo med esencialna živila,  ki jih naše telo nujno potrebuje, a jih ni sposobno tvoriti. So osnovni gradbeni element v membrani naših celic. Najdemo jih v ribah, pa tudi orehih, lanu in repičnem olju.

Pomembni pa so  tudi ostali vitamini, minerali, aminokisline. Zaužijemo jih z kvalitetno prehrano,  kajti nega kože le na povrhnjici ni dovolj. Z uživanjem snovi, iz katerih telo gradi kolagen, svojo kožo najbolj negujemo. Torej hrana bogata z antioksidanti kot so brokoli, ohrovt,semena, zeleni čaj, sadje. In seveda – voda! Vsa ostala nega pa naj nam bo v veselje in hitro pomoč.

Peeling pred sončenjem?

Že res, da se dobro »oluščena« koža na soncu enakomerneje obarva (beri: zapeče), vendar je tudi zelo občutljiva na UV sevanje. Zato si peeling omislite vsaj 7 dni pred sončenjem. Raje kot kemične ali kislinske peelinge uporabite zelo čisto glino, kateri primešate nekaj drobno mlete himalajske soli in vodo, zeliščni čaj ali hladno stiskano olje. S to mešanico nežno zmasirajte telo, za obraz uporabite mešanice brez soli. Če imate mastno kožo, lahko pustite glino na obrazu 15 minut, nato sperite. Kožo navlažite z nežnim tonikom ali kremo. Peeling lahko naredite tudi z navadnim jogurtom, kateremu ste primešali  mlete ovsene kosmiče in koruzno moko.

Če imate pogosto luskasto in suho kožo, dodajte prehrani več esencialnih maščobnih kislin, ki jih je veliko v oreščkih, semenih pa tudi v olju dvoletnega svetlina, olje svetlina in boreča, ki ima podobno sestavo pa lahko tudi nanašamo na kožo.

Izberite kvalitetno kremo za sončenje (npr. bio SUNNY SUNNA), ki naj ne vsebuje sintetičnih UV filtrov, kot so oktokrilen, benzofenon,  PABA  in drugi, saj ne škodujejo le nam, ampak onesnažujejo tudi okolje, predvsem seveda vode! Na izbiro imamo nekaj krem za sončenje, ki vsebujejo bio-razgradljive filtre kot so titanov dioksid in cinkov oksid. Zaradi njihove strukture ostajajo na površini kože, kadar seveda delci mineralne UV zaščite niso v nano velikosti!

Sicer pa že dolgo vemo, da izpostavljanje soncu pomeni znatno tveganje za kožo.  Kdor se raje zadržuje v senci, se lahko naravno zaščiti z olji, ki že sama po sebi vsebujejo UV zaščito. To so lešnikovo, orehovo, olivno olje, kokosovo,  s katerimi lahko zaščitimo tudi lasne konice.

Ker sončni žarki kožo poškodujejo, ji lahko pomagamo tako, da jo hladimo z alojinim gelom, nanjo nanesemo jogurt, nato pa tudi mazilo ali olja ognjiča, šentjanževke, ki pomirjata in pospešujeta regeneracijo in nujno pijemo velike količine tekočine! Na morju lahko naberemo veliko zelišč, npr. svež origano in rožmarin vsebujeta veliko antioksidantov. Uporabimo jih pri kuhi in iz njih naredimo čaj. Uživajmo veliko vode, vitaminov in, seveda, ne pretiravajmo s soncem.

Če je naša koža po sončenju opečena, si lahko pripravimo pršilo, ki jo bo hladilo, a obenem spodbujalo njeno celjenje. V steklenički s pršilnikom premešamo 1dcl zelenega čaja, 1 dcl alojinega soka in pol žličke naravnega eteričnega olja sivke. Pred pršenjem dobro pretresemo.

Kožo ohladimo tudi z iztisnjenim listom aloje. Gelu dodamo še nekaj kapljic eteričnega olja sivke, ki celi opekline in spodbuja obnavljanje celic.

Antioksidanti v zelenem čaju pomagajo pri celjenju opečene kože. Zato ga lahko vsak dan popijemo   3 – 5 skodelic.

Opečeno kožo lahko navlažimo tudi z mešanico medu in nekaj kapljic sivkinega eteričnega olja. Zmes nanesemo na vlažno kožo in jo po dvajsetih minutah speremo. Na telo nato nanesemo vlažilen losion, ognjičevo mazilo ali šentjanževo olje, ki pomirja in neguje kožo.

Olje šentjanževke  lahko uporabite za nego telesa po sončenju. Nikoli pa ga ne uporabljajte namesto olja ali kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem. V času »sončne terapije«  ne uživajte šentjanževega čaja. Hipericin, učinkovina v šentjanževki, lahko sproži  fototoksično reakcijo – koža postane preobčutljiva na UV žarke.

Patricija Šenekar
https://www.facebook.com/hiskazelisc/
http://hiskazelisc.com/

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja