Navdih meseca: Shaun Attwood

Ko sem pred mesecem nekega večera vstopila v dnevno sobo, se je na televiziji razvijala zgodba Shaun Attwooda. Ponavadi ne gledam televizije, tokrat pa sem sedla k mojemu dragemu na zofo, on na tablici, jaz pa sem se zatopila v ekran.  Shaun je pripovedoval svojo zgodbo, kako je iz Anglije prišel v Arizono v Ameriki in kmalu postal milijonar na borzi.
Hkrati pa je živel dvojno življenje. Kot eden prvih navdušencev britanske rave scene,  je začel z organizacijo rave zabav, kjer so distribuirali tudi  Ecstasy. V naslednjih letih je postal poznan FBI-ju kot kralj ekstazija. Shaun se je na neki točki kljub divjemu načinu življenja in obilici denarja odločil, da zaključi s svojim poslom, ki je na tej točki vključeval nekaj sto ljudi, ker so mu na prste stopili konkurentje, mehiška mafija s Sammy the Bull Gravano na čelu. Ustrašil se je za svoje življenje, razprodal  svoje imetje, drage avtomobile in ogromno hišo in se odselil na drug konec Amerike. Vendar je preteklost prišla za njim. 16 maja 2002,  je zgodaj zjutraj k njemu vdrl SWAT tim. Aretirali so ga in grozilo mu je 200 let zapora.
Dve leti je trajal sodni proces, ki mu je dosodil 9let in pol.
V epizodi Locked-Up/Banged-Up Abroad  “Raving Arizona,” je delil kako je z majhnim svinčnikom, ki ga je šilil na vratih svoje celice napisal svoj prvi zaporniški blog, Jon’s Jail Journal. Zapis je iz zapora na skrivaj prenesla njegova teta, ga pretipkala in začela voditi njegov blog. Na blogu je opisoval razmere v zaporu, kjer je bila smrtnost najvišja v celi Ameriki. In ti zapisi so pritegnili pozornost medijev, ki so po letih vztrajanja dosegli, da so se razmere v zaporih spremenile.

Preden so ga zaprli je bral samo obvezno čtivo, v zaporu pa je prebral vse kar mu je prišlo pod roko, preko 1000 knjig, veliko izvornih tekstov psihologije in filozofije mu je odprlo oči, da je lažje razumel svoje preteklo obnašanje. Ko so ga decembra 2007 spustili iz zapora je nadaljeval svojo kampanijo proti šerifu Joe Arpaio. Ohranil je blog, ki se je nadaljeval z zapisi njegovih zaporniških kolegov. Izgnali so ga iz Amerike in vrnil se je nazaj v UK. Julija 2008 je prejel nagrado Koestler za kratko zgodbo, ki jo je prebral občinstvu v   Royal Festival Hall.
Kar me je od vsega najbolj presunilo je dejstvo, da je ob vsem, kar je v zaporu dnevno preživljal, s svojimi zapisi na blogu dosegel, da se je zganil celoten sistem in so razmere v zaporih po vsej Ameriki spremenili po njegovi zaslugi.
Seveda v tej zgodbi mnogi vidijo mamila in sodijo, češ prav  je, kar se mu je zgodilo. To kar sem spremljala sama je zgodba enega človeka, posameznika, ki je s svojimi dejanji spremenil celo Ameriko. Osupljivo, kaj zmoremo. Z vztrajnostjo in s tem, da delimo resnico. Resnično nas resnica lahko osvobodi. In preobrazi nas. Ob tej zgodbi sem dojela, kako nas Božansko, Vesolje, Energija vedno postavi tja, kjer ji lahko najbolje služimo. Nikoli ne moremo vedeti kako se bodo stvari razpletle in kakšen je lahko naš domet.
Vendar ko brezpogojno stopiš v svoje Darilo in deliš sebe s svetom, pustiš sled. Nekaj se spremeni. Morda je tvoj domet družina, lahko je soseska, lahko je celo mesto ali cela država, lahko pa je tvoj domet celoten svet. Nikoli ne moreš zares vedeti, dokler ne narediš prvega koraka in hodiš, delaš korake vedno znova in znova, Hodiš po svoji poti.

Shaun, hvala za lekcijo!

Taja Albolena

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja