Ko se zamenja letni čas, je za vse nas logično, da zamenjamo garderobo in prilagodim gretje oz. hlajenje doma. A hkrati mnogi ne pomislimo, kako pomembno je prilagoditi tudi skrb za svoje telo.
Po ajurvedi, ki je sorodna znanost jogi, sezonske in vremenske spremembe močno vplivajo na fizično, energetsko in mentalno telo. Dejavniki kot so temperatura, vlažnost, veter, padavine, dolžina dneva in noči vplivajo na naravne cikle telesa in njegovega vitalnega ustroja. Zato je pomembno vedeti, kako prilagoditi življenjski stil, način prehranjevanja in telesne dejavnosti za ohranjanje dobrega počutja, telesnega in mentalnega zdravja ter nivoja energije.
Letne čase, podobno kot cikle dneva, po ajurvedi določajo doše oz. cikli vate, pite in kaphe. Sicer letnega časa ne moremo določiti le po datumu na koledarju, pač pa po zaznavanju tega, kar se dogaja v naravi. Jeseni (predvsem pozno jeseni in začetek zime) prevladuje vata doša. Jesen določajo značilnosti kot so suho, premikajoče se, hladno, ostro, subtilno. Listje in rastlinje se suši in spreminja barve. Sončna svetloba izgublja intenzivnost, je bolj subtilna. Ozračje se ohlaja. Noči so daljše.
V telesu se presežek vate pokaže kot suha koža, neredna prebava in izločanje, malce bolj »otrdelo« telo, pogosteje se pojavijo težave s sklepi. Um postane bolj nemiren, intenzivneje občutimo stres, zaskrbljenost, utrujenost. Velikokrat se zgodi, da si jeseni zadamo veliko projektov in ciljev, a marsikateri »ostanejo v zraku«, jih ne dokončamo ali dosežemo.
Podajam vam nekaj enostavnih in učinkovitih napotkov, s katerimi to jesen lahko pozitivno vplivate na svoje zdravje, vitalnost, počutje in ustvarjalnost v svojem življenju.
Spustite, kar vam ne služi
Jesen je odličen čas, ko nas narava in energija časa podpre pri tem, da odstranimo vse, kar nam ne služi več – tako našemu telesu kot umu in vsem našim globljim aspektom (tu govorim tudi o prepričanjih, vzorcih, navadah). Poglejte naokoli, narava nam s svojim zgledom odpadanja listja nazorno pokaže pomembnost opuščanja brez upiranja.
Na telesnem nivoju je priporočljivo, da izvedemo nekajdnevno čiščenje telesa, a post v tem obdobju ni priporočljiv. Jaz osebno se odločim za čiščenje le, če vem, da lahko v tistem času več počivam (energija v procesu čiščenja ni ravno na vrhuncu), imam čas za pripravo napitkov in obrokov, nisem pod stresom in sem tudi psihično pripravljena na proces čiščenja. To se torej zgodi zelo redko. 😉 A kar lahko vpletemo v naš vsakdan in ima elemente čiščenja je, da pijemo veliko tekočine (zeliščni čaji in voda), jemo večinoma kuhano sezonsko zelenjavo in juhe, ki so v tem času odlična izbira. Priporočljivo je, da ne jemo zvečer po 18. uri.
Upočasnite svoj ritem
Prisluhnite naravi. Ritem se jeseni umirja. Prilagodite temu tudi svoj ritem življenja, kolikor ga pač lahko. V tem času je zelo pomembno, da ohranjamo ravnovesje z aktivnostmi, ki nas umirjajo in sproščajo. Obiščite savno, privoščite si masažo, obiščite uro joge, nekaj minut dnevno namenite temu, da sprostite svoje telo in um. To je lahko preprosta vodena sproščujoča praksa v udobju doma (če ga še nimate, zvočni posnetek 10 minutne sproščujoče prakse prejmete ob vpisu svojih podatkov na www.beyond.si).
Prizemljite se
Ker je primarni element jeseni vata, ki ji vladata elementa zraka in etra, je še toliko bolj pomembo, da se v tem delu leta »prizemljujemo«.
Prizemljitev je povezana s spodnjo, korensko čakro, ki leži med nogami, na presredku. Je rdeče barve in je v neposredni povezavi z zemljo. Ko smo prizemljeni, smo v stiku s sedanjim trenutkom, spočiti, imamo jasne misli, moč in energijo, da dosegamo zastavljene cilje.
Hoja bosih nog v naravi je odličen način prizemljevanja, a ker je za to že premrzlo, lahko poskusite s tem, da se z rokami dotaknete zemlje (vrtičkanje je super), objamete drevo ali npr. z rokami pograbite listje. Kjerkoli in kadarkoli pa lahko izvedete spodaj opisan položaj z vizualizacijo. Vedite, da ne gre le za statično fizično naravnavo telesa, ampak tudi energetski položaj, ki vpliva na naš energetski pretok in zavest. Energija in pozornost, ki ju vpletemo v položaj so tako pomembne kot položaj sam.
Pri jogi ga imenujemo »gora« ali »tadasana«. Gre za stoječ položaj, pri katerem je funkcija stopal ključna. Stopala postavimo v širino kolkov, prsti na nogah naj bodo usmerjeni naravnost naprej. Zavedamo se stika stopal s tlemi in cela stopala potisnemo ob tla. Rahlo aktiviramo stegenske mišice, poskrbimo za dolgo, iztegnjeno hrbtenico, vrat naj bo podaljšek hrbtenice. Ramena potisnemo stran od ušes. Roke so ob telesu. Utelesimo stabilnost.
Poglobimo dih in se povežemo z njim. Zapremo oči in vizualiziramo, kako skozi stopala poganjajo korenine preko tal globoko v zemljo. Predstavljamo si, kako preko korenin povlečemo energijo zemlje v naše telo, da ovije vsako celico našega telesa. Globoko dihamo.
Ko začutimo, da smo napolnjeni z energijo Zemlje, naredimo še par globokih vdihov in izdihov ter odpremo oči.
Najdite užitek v gibanju
Gibajte se. Tudi če nimate veliko časa, najdite način, da vpletete gibanje v vsakdan. Pojdite peš do knjižnice. Po stopnicah do sosede. Zaplešite na svojo najljubšo glasbo. Igrajte se skrivalnice z otroci. Toplo se oblecite in pojdite na sprehod v gozd. V družbi ali sami. Kakor vam paše. Čim večkrat in s čim večjim užitkom.
Joga me je naučila in me še uči razvijati občutljivost za sporočila telesa in njegove potrebe. Telo nam bo samo povedalo, kaj je dobro za nas. Zato je moje vodilo vedno enako: dobro je poznati smernice, napotke in priporočila, a vedno prisluhnite sebi in svojemu telesu. Najdite tisto, ob čemer se počutite dobro. Kaj dobro, fantastično!
Barbara Balažič
www.beyond.si