KARDAMOM (Elettaria cardamomum)
Prazniki so veliko bolj dišeči in domači tudi z aromatičnimi začimbami iz Daljnega vzhoda. Po karavanskih poteh je v davnem času v našo deželo s cimetom, klinčki, ingverjem in ostalimi dišavnicami prišel tudi kardamom, ki smo ga na naših tleh uporabljali že v časih starega Rima.
Kardamom je grmičasta tropska trajnica iz družine ingverjevk in uspeva predvsem na obalah Indije, Šrilanke, pa tudi Mehike, Gvatemale … Uporabljamo stroke s pekočimi semeni, ki jih s stebel obiramo po cvetenju.
Najbolj kvalitetni in aromatični so zeleni, poznamo pa tudi bele, na soncu pobledele stroke.
Semena, ki jih je v strokih kar veliko, izluščimo sproti, sicer bomo prehitro izgubili njegovo značilno aromo.
Tudi ko kardamom kupujemo, kupimo takšnega, ki je v strokih, doma pa jih stolčemo ali oluščimo pred uporabo.
Hranimo ga v nepredušno zaprtih, temnih posodah. Semena so ostro pikantnega okusa.
Njegov okus postane še bolj izrazit, če pred uporabo semena na suho popražimo. Močan, limoni in popru podoben okus pristoji tako sladkim, kot tudi pikantnim jedem. Je nenadomestljiva začimba v indijskih jedeh, še posebej v pilavih, curryjih, v smetanovih desertih, in sladicah … Tudi na Bližnjem vzhodu ga veliko uporabljajo v pecivih in njihovih sladkih mesnih jedeh, podobno ga uporabljajo tudi v severni Afriki, kjer z njim tudi odišavljajo in blažijo grenak okus kave. Dodajajo ga seveda tudi čajem. V Evropi kardamom uporabljamo predvsem v nekaterih sladicah, vročih punčih in v kuhanem vinu, lepo se poda k pečenemu sadju (hruške, jabolka), zaokrožen okus pa daje tudi mlečnim jedem, sladoledu in mlečnim napitkom, jajčnim kremam … Nepogrešljiv je ob praznični peki, saj z njim pričaramo tople okuse peciv in piškotov.
Za kardamom velja, da je dober pospeševalec prebave, deluje proti krčem in vetrovom, žvečenje semen pa odpravlja neprijeten ustni zadah. Sodi med pekoča zelišča, ki ogrevajo, pomagajo pri kašlju in prehladu. Po ayurvedi deluje na prebavni, dihalni, obtočilni in živčni sistem. Nevtralizira sluzi in odpira pretok energij v telesu. Pospešuje znojenje in lajša prehlade, kašelj, astmo, hripavost, popravlja izgubo okusa, prebavo in slabo absorbcijo hranil, pomaga ustavljati bruhanje in spahovanje. Je eden najboljših in najvarnejših stimulansov. Spodbuja vranico, poživlja um in srce, bistri in povečuje radost.
Kardamom najdeš v Hiški zelišč >>>tukaj<<<
Odišavljanje kave
Žličko stolčenih kardamomovih semen primešamo k 200 g mlete kave. Dodamo lahko tudi žlico cimeta. Mešanico hranimo v dobro zaprti posodi, da se arome med seboj dobro prepletejo. Kavo kuhamo na običajen način. Če ji dodamo cimet, jo samo vmešamo v vrelo vodo in ne zavremo še enkrat.
Začimbna mešanica za biskvitno testo
Mešanica bo poskrbela, da bo sladica lažja za prebavo. Za aromatičen biskvit potrebujemo:
– Pol žličke posušene limonine lupinice
– Četrt žličke vanilije v prahu
– Četrt žličke mletega ingverja
– Četrt žličke stolčenega kardamoma
Mešanica začimb za medenjake ali jabolčni zavitek
– 1 velika žlica cimeta
– Pol žlice ingverja v prahu
– Žlička kardamomovih semen
– Žlička janeževih semen
– Pol žličke muškatnega oreščka
– Pol žličke pimenta
– Četrt žličke mletih klinčkov
– Ščep popra
Začimbe premešamo in jih hranimo v dobro zaprti posodi. Uporabimo jih za začinjanje medenjakov in zavitka.
Indijski masala čai
V pol litra mleka (lahko rastlinskega) za 15 minut namočimo 5 žafranovih nitk, nato v njem skuhamo še: 1 cimetovo palčko, 2 cm narezanega ingverja, 6 strokov kardamoma, 5 klinčkov, 3 zrna popra, za noževo konico ginsenga v prahu, 2 janeževi zvezdi. Za par minutk povremo, ugasnemo in dodamo žlico črnega čaja. Po treh do petih minutah precedimo in nalijemo v majhne skodelice. Postrežemo ga k sladkim jedem ali po obrokih.
Začinjen lassi (jogurtov napitek)
2 skodelici vode, 3/4 skodelice jogurta, 1 žlico kokosovega sladkorja, pol žličke naribanega ingverja, pol žličke mletega kardamoma. Sestavine zmešamo v blenderju in postrežemo v kozarcu.
Žafranov riž
Ščep žafranovih nitk namočimo v žlici vode. Skodelico in pol basmati riža dobro operemo in odcedimo. Raztopljenemu ghee maslu (1 zvrhano žlico) dodamo 4 lovorjeve liste, 2 cm cimetove palčke, 6 klinčkov, 6 celih kardamomovih strokov, nekaj koriandrovih in kuminovih semen, pol žličke soli in po minuti mešanja dodamo riž, zmanjšamo ogenj in ga na suho mešamo okoli dve minuti. Prilijemo 4 skodelice vode, žafran in odkrito vremo 5 minut, nato zmanjšamo ogenj, dobro premešamo in počasi kuhamo do mehkega.
Patricija Šenekar