Naše telesa neprestano govorijo. Vse interakcije, vsa komunikacija, se dogaja tudi na neverbalni ravni, z govorico telesa. Govorica telesa ima izjemno močno vlogo in vpliv na to, kakšen vtis ljudje pustijo na nas in kakšnega mi na njih. A ne smemo pozabiti, da smo tudi sami s sabo v nenehni interakciji.
Naše misli vplivajo na naše telo. Kako se držimo, postavimo ali gibamo vpliva na naše misli.
Naši možgani delujejo v močni povezavi z modrostjo telesa. Dokazano je, da naše misli vplivajo na naše počutje, to pa vpliva na našo zunanjo podobo in privlačnost. Naša občutja pa niso povezana le z našim umom, temveč vplivajo na sleherno celico, sleherni organ in vsako mišico našega telesa. Kar je zelo pomembno vedeti je, da gre za korelacijo, ki poteka v obe smeri. Preko telesa tako lahko vplivamo na naše misli in občutke, na našo notranjost.
Kako ti ta dejstva lahko koristijo?
Zelo! Pravzaprav ti to lahko spremeni življenje.
Prva stvar je zavedanje.
Začni opazovati, kako se tvoje telo odziva v različnih situacijah. Kaj tvoje telo sporoča in kaj govori? Kakšna je tvoja drža, ko si zadovoljna in srečna? Kako dihaš? Kako se gibaš, ko se počutiš sprejeto? Kako se držiš, ko si pod stresom? Pred pomembnim sestankom? V kakšnem položaju je tvoje telo, ko se pogovarjaš s svojim partnerjem? Ali nekom, ki ti je všeč? Kako se držiš, ko te kaj teži, ko si polna skrbi? Kako, ko se počutiš zmagovalno? Svobodno? Samozavestno?
Kašen je pravkar izraz na tvojem obrazu? V kakšnem položaju je hrbtenica? Kje so tvoje roke? Kaj se dogaja z nogami? Kakšen je tvoj dih? Tvoj srčni utrip?
Tvoja drža, tvoja hoja, dihanje, mimika in izraz odražajo tvoje notranje počutje. In svoje notranje počutje lahko spremeniš, če spremeniš svojo držo, dihanje, mimiko in izraz.
Torej, kako lahko pozitivno vplivaš na svoje razpoloženje v vsakem trenutku, hkrati pa poskrbiš za svojo vitalnost, zdravje in energijo?
1. SPREMENI POLOŽAJ
Če spremeniš položaj svojega telesa, spremeniš razpoloženje in svoj pogled na situacijo. Dokazano in preverjeno. Čim večkrat spremeni svoj položaj. Če sediš, vstani in se pretegni. Če stojiš, se sprehodi ali sedi in dvigni noge do nivoja, ki je višji od srca. Vedno odlična izbira je, da narediš nekaj jogijskih vaj. Poskoči. Zapleši. Dvigni roke v zrak kot to naredijo zmagovalci. Gibaj se kot mačka. Čim večkrat spremeni svoj položaj.
Pri tem ne gre le za to, da s spremembo položaja telesa pozitivno vplivaš na svoje zdravje in vitalnost, ampak tudi za psihološki učinek, saj boš s tem spremenila svojo perspektivo.
2. NASMEHNI SE
Raziskave kažejo, da se že samo s tem, da se nasmehnemo, spravimo v boljšo voljo. Splošno velja, da se smejimo takrat, kadar smo zadovoljni in srečni. Kar je seveda res. Toda dokazano je, da gre tudi za obratni učinek – da že dejanje samo lahko spremeni naše duševno počutje in nas spravi v boljše razpoloženje. Res pa je tudi, da če se minuto neprekinjeno mrščimo, se počutimo slabše. Torej, nariši čim večkrat nasmeh na obraz in tvoje razpoloženje bo takoj boljše.
3. PORAVNAJ HRBTENICO
Hrbtenica je korenina življenja – povezana je z vsemi organi v našem telesu – vsaka bolezen ali nepravilnost hrbtenice je znak oslabljenosti ali prekinitve živčne in energijske prevodnosti, kar se neposredno odraža na našem zdravju in počutju.
Ker se živčevje hrbtenice razveji do vseh delov telesa, je njeno zdravje izrednega pomena za dobro delovanje vsega telesa. S pravilno in poravnano držo ne le, da pozitivno vplivamo na naše notranje razpoloženje, pač pa tudi na energetski pretok in zdravje celega telesa.
Si kdaj opazovala, kako se držijo zadovoljni in samozavestni ljudje? Kakšno držo imajo osebe, ki so privlačne in mladostne? Srečne? Vitalne?
Stari ste toliko, kolikor je stara vaša hrbtenica, pravi starodavna taoistična modrost. Zato le poskrbite za zdravo hrbtenico in pravilno držo.
4. GLOBOKO DIHAJ
Dihanje je poglavje zase in ne morem dovolj poudariti, kako zelo pomembno je. Če vam kaj polagam na srce, je to, da se naučite pravilno dihati. Več o dihanju pišem na svoji spletni strani, tam najdete tudi informacije o delavnicah in tečajih dihanja. A na kratko: čim večkrat se zavedaj svojega diha in ga opazuj. Potem pa ga zavestno poglabljaj.
Tiho, globoko, enakomerno dihanje vpliva na avtonomne povezave, ki upočasnjujejo bitje srca, znižujejo krvni tlak, nas pomirjajo in vzbujajo občutek čustvene stabilnosti.
Razpoloženje in čustva so tesno povezana z vzorci dihanja. Če hočemo razumeti njihovo povezanost, lahko preverimo, kako se spremeni naše dihanje, kadar smo vznemirjeni ali živčni. Ob razburjenju navadno začnemo dihati hitro, plitvo in neenakomerno. Kadar smo sproščeni, dihamo počasi, globoko in enakomerno.
Ko boste začeli pravilno dihati in to pogosto vpletali v svoj vsakdan, boste zagotovo opazili spremembe, ki jih ta praksa prinese v vaše življenje. In to na mnogih nivojih.
Pri vseh zgoraj opisanih načinih, s katerimi v trenutku spremeniš svoje fizično počutje in psihično razpoloženje, ti je v veliko pomoč lahko praksa joge. Duševne napetosti se sproščajo skupaj s telesnimi. Pri tem nam joga pomaga, hkrati pa nas uči zaznavanja telesa, nam pomaga ohranjati zdravo in vitalno hrbtenico, uči nas pravilnega gibanja, dihanja, drže in je tudi duhovna praksa, ki te popelje navznoter, v stik s sabo.
Privošči si masažo, zvočno kopel, stik z naravo, vodene sprostitvene prakse, obišči ženski krog … karkoli, kar te resnično globoko sprosti, naj najde mesto v tvojem tedenskem urniku. Sproščanje je ključno in ima izjemne učinke na kakovost našega bivanja, zdravja in čustvene stabilnosti. Zapomni si, da je nemogoče povsem sprostiti um, če obenem ne sprostimo tudi telesa.
Torej spremembi položaja, poravnani drži, nasmehu in globokemu dihanju, dodaj še tehnike sproščanja. Tako se boš lahko vselej v kar najkrajšem času razbremenila negativnih občutij, se energetsko napolnila, poskrbela za svoje zdravje in zasijala v svoji privlačnosti.
Naj tvoje telo pripoveduje pozitivno zgodbo!
Barbara Balažič
www.beyond.si