Divje rastline

Jutri sem se namenila očistiti svoje gredice in širšo okolico, a še prej moram malo podrobneje pogledati nanje. Na njih so tudi užitne divje rastline, ki so ob dobro poznanem regratu odlične za našo prehrano, saj vsebujejo veliko več vitaminov, rudnin, mineralov kot kultivirane rastline, gojene po naših vrtovih.

Večina jih sodi med zelišča. Ker boste na spletu lahko izbrskali njihove slike, se bom zelo na kratko posvetila rastlinicam samim.

REGRAT je ena prvih spomladanskih rudninskih solat. Lahko pa ga uživamo skozi vse leto, le da so listi kasneje malo trši, so pa odlični za smootije. Tudi cvet se uporablja. Če ti je regrat pregrenak, si ga lahko prirediš po svoje. Jaz imam regrat posajen na vrtu, izbrane odrežem, pokrijem z večjim glinenim loncem za rože in ga na ta način pobelim. v nekaj tednih postane hrustljav in ni tako grenak.

KROMPIRJEVKO ali navadno smrdljivko najdemo po gozdovih. List ima močan vonj po krompirju. Tudi mlade liste krompirjevke lahko nabiraš skozi vse leto.

RMANove mlade listke najdem na gredicah in po travnikih, seveda gledam, da niso pognojeni ali ob vinogradih. Tudi ti listki so uporabni celo leto.

NAVADNA REGAČICA je zelo trdovraten plevel, ki mi je nekaj let nagajal na vrtu in ga nikakor nisem mogla odstraniti. Odkar sem ga sprejela kot užitno rastlino, me ne moti več 😉 Ker mladi listki poganjajo skozi vse leto, je dobrodošel dodatek vitamina A in C. Okusna je tudi v namazih, juhah …

NAVADNE ZVEZDICE je povsod v izobilju. Potrgajte vršičke, ki vsebujejo veliko vitamina A, C, kalija, kalcija. je svežega okusa in zelo dobra tudi v namazih.

TROBENTICO mi raste na travi. Za solato nabiram mlade liste, cvetove naberem pa posebej in jih posujem po vrhu že pripravljenih solat za dekoracijo. Dodam še cvetove vijolic, marjetic
ČEMAŽevi lističi so prav v tem času najokusnejši. So sočni, hrustljavi in pikantni. Odlični so v solatah, namazih, omakah, pestu …
PENUŠE najdemo tudi kot plevel na vrtovih, sicer pa ob travnikih, potokih … So pikantne in imajo dobre učinke na telo. Tudi penuše lahko uporabljaš celo leto, tudi s cvetovi kasneje.

MRTVO KOPRIVO, škrlatno rdečo najdeš na travnikih. Z mladimi poganjki popestriš divjo solato.

TRPOTEC je tudi poznana zdravilna rastlina, ki jo zdaj, ko ima mlade poganjke, lahko uporabiš kot dodatek solati

PLEŠEC je poznan plevel iz vrtov, raste tudi na travnikih. Njegovi mladi listi, kasneje tudi “luščki” so uporabni za zeliščne namaze, solate …KISLICO najdem na travniku in jo dodam solati v manjši količini.

MATERINO DUŠICO posmukam kolikor v tem času pač lahko. Mladi lističi popestrijo okus solatk in namazov. Ko zacveti pa … mmmm

KOPRIVO za solate na hitro poparim. Je bogata z rudninami, zato se ji nikakor ne ognem.

ROGOVILČEK je železa poln plevel. Največ ga je po vrtovih in njivah.

HMELJ bo kmalu pognal svoje hrustljave poganjke. Poparjene narežem na solate ali uporabim kot šparglje. Ja, vsi pač nismo s Primorske 😉

BREZA, LIPA, BUKEV so drevesa z užitnimi listi. V solatah jih uporabim takoj, ko poženejo.

Ko pridem iz sprehoda na moj vrtiček, pa za solatko posmukam še origano, mlade listke boreča, lansko divjo rukolo, portulak, krebuljico, malo strašnico. Ker vsa zelišča nabiram tako, da jih sproti čistim, z njimi pravzaprav nimam več veliko dela. Samo operem jih zelo dobro, začinim in …

Patricija Šenekar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja