Brin je mogočen predstavnik v slovenskem prostoru, tako z vidika ljudskega zdravilstva kot z vidika čaranja.
Navadni brin (Juniperus communis) je grm ali drevo, ki raste na zapuščenih in neobdelanih tleh, pašnikih ali gozdnih jasah. Zdravilno delujejo brinove jagode, ki dozorijo v dveh do treh letih. Vsebujejo eterično olje Aetheroleum Juniperi, glikozide, smolo, čreslovine in organske kisline.
Eterično olje je stranski produkt pri izdelavi brinovca in se na zraku spremeni v smolo. O brinu smo v Namarie že pisali več najdeš na povezavi >>>tukaj<<<
Brin velja res za prav posebno, sveto rastlino na naših tleh. Čeprav moramo hitro dodati, da je njegova uporaba znana po vsem svetu.
Zaradi moči elementa ognja in pod vodstvom Sonca je brinova moč izjemna. Velja za velikega zaščitnika pred vsem slabim, pred tatvinami, pred boleznijo. Tistega, ki ima pri sebi vejico brina, varuje pred nesrečami in divjimi živalmi. To je veljalo še takrat, ko so ljudje drugače sobivali z živalmi v gozdu, danes vas bo brin ščitil pred zlobnimi ljudmi. Zaradi njegove izjemne moči in vibracije so ga uporabljali tudi proti urokom in pri obredih eksorcizma.
Posadite ga na vrt
Na vrtu ali vaši posesti bo brin odganjal nepridiprave in vas ščitil pred slabimi energijami in tatvinami. Hkrati pa bo odgnal tudi kače. Vejico brina je vedno dobro obesiti na vhodna vrata domovanja, da bo zaščitil celoten dom in vse prebivalce; tako sploh ne boste imeli ‘slabih’ obiskov. Prav tako pa bo njegova esenca poleg čiščenja energije poskrbela tudi za boljše zdravje.
Kadilo in zdravilo
Brin je bil eno prvih kadil, ki so ga uporabljale sredozemske čarovnice. Uporabljale so ga za izganjanje vsega slabega, temnega in prav tako za vračanje zdravja. Sveto kadiljenje z brinom poznajo npr. tudi Indijanci in prebivalci Tibeta. Zgodba je zelo podobna, saj so povsod prepoznali močne zdravilne in zaščitniške sposobnosti brina. Indijanci so pili čaj iz brinovih jagod za zbijanje povišane telesne temperature in za preprečevanje neželenih nosečnosti, iglice pa so prižgali in jih potem uporabljali za zdravljenje artritisa. Da bi povečali mentalne sposobnosti in pridobili več energije, na območju Tibeta brin prižgejo vsako jutro kot del jutranjega obreda in meditacije, uporabljajo pa ga tudi pri zdravljenju rakavih obolenj.
Brinovo olje
Dolgo tradicijo imajo tudi brinovi zvarki, kot sta brinovo olje in brinovo vino. Tudi na naših tleh so pripravljali brinovo olje, sicer po različnih postopkih, najbolj preprosta pa je izdelava brinovega macerata. Brinove vejice in jagode namočite v kakovostno domače olje, pustite stati približno tri tedne in potem precedite. Naši predniki so si z brinovim oljem vračali zdravje, tako da so ga zvečer dobro vtrli v kožo od nog do glave, nato pa legli k počitku. Brinova moč zdravljenja in čiščenja naj bi se pokazala že takoj naslednje jutro, saj so se zbudili povsem prerojeni.
Daje moč ledvicam
Močno je povezan z energijo ledvic in prav tako želodca, zato so ga v ljudski medicini uporabljali za različna zdravljenja trebušnih tegob, pri težavah uriniranja, slabosti, driskah in splošnem slabem počutju. Velja, da pri moških povečuje potenco in je povezan z zdravljenjem prostate, zato so ga uporabljali tudi v čarih za ljubezen.
Včasih so se ljudje poslužili brinovih jagod, kadar so iz oblek in perila želeli odpraviti vonj po zatohlosti, ki se ga ni dalo odpraviti z zračenjem. Prgišče svežih brinovih jagod so stolkli in stresli na žareče oglje v pločevinasti škatli. Škatlo s tlečimi brinovimi jagodami so postavili na opeko v omaro pod visečo obleko.
Brin je na naših tleh že toliko let, da bi njegovo celovito naravo in delovanje lahko na novo spoznali, saj ni samo majhen pridevnik v kuhinji, ampak veliko, veliko več.
Njegove besede zelo dobro ponazorijo njegov značaj: »Mogočno in tiho greš skozi življenje.«
Vir: Jana