Aloja vera

Iz svoje neznane domovine se je rastlina (pa tudi njene sorodnice)že pred mnogimi stoletji razselila po svetu.

O njenih blagodejnih in lepotnih učinkih so marsikaj vedeli že Egipčani, Grki, Rimljani, Kitajci. Včasih je bila priljubljeno odvajalo, danes pa njen prečiščen sok v kupljenih pripravkih radi uporabljamo kot krepčilo, saj izboljšuje presnovo, razstruplja, krepi telesno obrambo, uničuje viruse…

Aloja je sočnica, ki ni zahtevna za vzgojo, zato si lahko brez skrbi priskrbiš sadiko in jo imaš pri roki vse leto Potrebuje le svetlobo in zelo malo vode. Od pomladi do jeseni je lahko na prostem, čez zimo pa bo zadovoljna na okenski polici – pa še kak podmladek bo nastal ob takšnem razkošju. Občasno odrezani list ji tudi ne škoduje.

Učinkovito naravno odvajalo

V zunanjem delu suličastih, ob robovih rahlo bodečih listov, je učinkovina aloin, alkaloid, ki deluje močno odvajalno. Iz z v prah zmletih listov pridobivajo tinkture in kapsule, ki jih uporabljajo kot odvajalo pri močnem zaprtju. V notranjosti lista je prozoren gel, ki ga lahko uporabimo kot anestetik, saj vsebuje encim, ki lajša bolečine, je antibiotik in deluje kot prva pomoč pri manjših opeklinah. Zato vedno, ko se opečemo v kuhinji, odrežemo košček alojinega lista, iz katerega iztisnemo gel in ga vsaj trikrat dnevno nanesemo na opeklino. Prav tako gel aloje zaščiti pred sončnimi opeklinami, če ga nanesemo na kožo tedaj, ko zaščitne kreme nimamo pri roki, saj blokira UV žarke, hkrati pa sproži proces obnavljanja kože. Lajša tudi druge težave s kožo, kot so akne, prhljaj, suha koža, lišaji, nekatere vrste dermatitisa…

Sinergijski učinko aloje

V gelu aloje je kar devetindevetdeset odstotkov vode, ostalo pa vsebuje več kot sedemdeset različnih substanc, kot so vitamini (A, C, E, nekaj iz B skupine, folna kislina …), encimi, minerali (Na, Mg, Zn, K, Cu, Fe …), aminokisline, sladkorji, odvajala… Četudi so te sestavine večinoma prisotne le v sledovih, so tako zelo učinkovite zaradi medsebojnega sinergijskega delovanja .
Torej pogumno naprej. Prav nič ne bo narobe, če mesnat list po dolgem prerežete in iz njega nežno postrgate prozoren gel, ki ga lahko nanesete neposredno na kožo ali lasišče. Ker pa je gel precej lepljiv, svetujem uporabo v kopalni kadi. Pa tudi če nimate težav s kožo, vam zelo priporočam 15-minutni hladen užitek z gelom aloje na obrazu, vratu in dekolteju. Seveda ne pozabite na roke. Vaša koža bo osvežena, kot že dolgo ne. Aloja pospešuje nastajanje fibroblastov v koži , ki so potrebni za obnovo kolagena, elastina in preprečevanje gub. Zmanjšuje tudi tvorbo pigmentnih madežev, ki se pojavijo na koži kot posledica staranja.

Nikoli ne uporabljajte suhega lista aloje. List, ki ga odrežete, mora biti svež, saj gel hitro izgublja svojo sestavo.

Alojin tonik prepustite strokovnjakom

Kar pa zadeva uživanja aloje kot krepčilnega tonika, pa zadevo raje prepustimo strokovnjakom. Oni vedo, kako gel termično obdelati, sterilizirati in konzervirati. Ta gel se nato dodaja v pijače, kreme, tonike, tabletke … Izdelki morajo vsebovati točno količino določenih alojinih substanc kot tudi dodatke, da so varni in tako lahko pridobijo tudi ustrezni certifikat.

Avtor: Patricija Šenekar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja